Νέα βόμβα από Λαύριο, νίκησε και τον Παναθηναϊκό!

Η ομάδα θαύμα της Basket League υποχρέωσε με 92-82 στην πρώτη φετινή ήττα τους «πράσινους»

Σε φονέα των γιγάντων αποδεικνύεται στην Basket League το Λαύριο, καθώς μετά την ΑΕΚ, σήμερα υποχρέωσε και τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του φετινή ήττα με 92-82!

Το Λαύριο παρότι βρέθηκε με -11 πίσω στο σκορ, κατάφερε να επιβληθεί του Παναθηναϊκού και να πανηγυρίσει την έκτη του νίκη ενώ για τους «πράσινους» αυτό το αποτέλεσμα ήταν απόρροια της απογοητευτικής τους εμφάνισης…

Σημείο κλειδί του αγώνα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί που με επί μέρους σκορ 33-17 το 31-42 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 64-59, με τους παίκτες του Σερέλη όχι απλώς να διατηρούν το προβάδισμά τους, αλλά να το ανεβάζουν σταδιακά, φέρνοντάς το μάλιστα ακόμα και σε διψήφια επίπεδα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Πέντε παίκτες του Λαυρίου σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που πλην των Ιωάννη Παπαπέτρου (19 πόντοι) και Νεμάνια Νέντοβιτς (19 πόντοι), δεν είχε άλλον σε καλή βραδιά.

Για τους νικητές ηγέτης ήταν ο Άλφα Ντιαλό, ο οποίος τελείωσε με 21 πόντους, έχοντας παράλληλα 7 ασίστ. Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά υπήρξε κι ο Γκλεν Κόζι με τα τρίποντα - μαχαιριές που έβαλε, ενώ ο εξαιρετικός Βασίλης Μουράτος σημείωσε 17 πόντους.