Μεγάλη νίκη του Κολοσσού, λύγισε τον Άρη μέσα στη Θεσσαλονίκη

Ήταν η πρώτη ήττα των γηπεδούχων μέσα στη συμπρωτεύουσα...

Με τον Κένι Γκοινς να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Ελλάδα με 34 πόντους ο Κολοσσός κέρδισε απόψε τον Άρη μέσα στη Θεσσαλονίκη...

Οι ροδίτες έφτασαν σε ρεκόρ 3-6 στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τον Άρη στο συγκεκριμένο γήπεδο. Οι «κίτρινοι», έπεσαν σε ρεκόρ 3-5 και υπέστησαν την πρώτη ήττα τους φέτος στην πόλη τους.

Εκτός του MVP του αγώνα, πολύ καλοί για τον Κολοσσό ήταν οι Άρτις και Καντέρ, ενώ για τον Άρη πάλευαν μόνοι τους Τσάλμερς και Κουζέλογλου.

Το ματς:

Με τον Ξανθόπουλο να δημιουργεί και τους Γκόινς-Άρτις να σκοράρουν, ο Κολοσσός αιφνιδίασε από την αρχή και προηγήθηκε 13-3 στο 3’, με 3/3 τρίποντα. Ντεκόζι και Χαριτόπουλος έδωσαν κάποιες λύσεις μετά το γρήγορο τάιμ άουτ του Καμπερίδη, και έτσι ο Άρης μείωσε σε 19-14 στο 7’. Οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν και τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευαν και μείωσαν ακόμα περισσότερο, 22-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Λιτλ με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Άρη 23-22 στο 12’, όμως η επιθετική… αφύπνιση του, μέχρι εκείνο το σημείο άφαντου, Καντέρ και κάποια καλάθια του Ζάρα, έγειραν ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (23-31 στο 15’) με 9-0 σερί. Η διαφορά υπέρ του Κολοσσού έφτασε μέχρι και στο +11 (30-41) ενάμισι λεπτό πριν την ανάπαυλα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις στο μαρκάρισμα του Γκόινς. Ο Τσάλμερς με κάποιες εύστοχες προσπάθειες μείωσε σε 43-35 στο ημίχρονο.

Στον ίδιο ρυθμό άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να μεγαλώνει την υπέρ του διαφορά ξανά στο +11 (40-51), χάρη στους Γκόινς και Άρτις. Οι «κίτρινοι» διατηρούνταν σε επαφή στο σκορ με καλάθια των Τσάλμερς και Κουζέλογλου, όμως στο 28’ με τρίποντο οι φιλοξενούμενοι έφεραν ξανά το ματς στους έντεκα πόντους (57-48) και με νέο χτύπημα πίσω από τα 6.75 από τον Γκόινς στην μεγαλύτερη τιμή της την διαφορά 49-61 (+12). Ο Κολοσσός εκτός από καλύτερα ποσοστά εντός πεδιάς (46%-37%), είχε μέχρι εκείνο το σημείο και καλύτερη αναλογία ασίστ-λαθών (15-7 έναντι 8-13), αλλά και 14-5 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και λάθη (15-2). Μεγάλη διαφορά υπήρχε και στους πόντους μέσα από την ρακέτα με 28-10.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Ντεκόζι, Τσάλμερς και Λιτλ, ο Άρης κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο… μισό (58-64) με 6,5 λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο… εξωπραγματικός όμως Γκόινς είχε και πάλι απαντήσεις με συνεχόμενα καλάθια για το υπέρ των ροδιτών 71-61 στο 36’. Παρά τα συνεχόμενα τρίποντα των γηπεδούχων, ο Κολοσσός είχε πάντα απαντήσεις και έφυγε με ένα δίκαιο και σημαντικό «διπλό» από την Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-43, 49-61, 74-84.

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13 (2), Τσάλμερς 19 (4), Ντεκόζι 15 (3), Σταμάτης 5, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Λιτλ 14 (4).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ξανθόπουλος 3 (1), Άρτις 20 (2), Λιάπης, Καντέρ 13, Γκόινς 34 (5), Καμαριανός 2, Αρσενόπουλος, Μπιλλής, Ζάρας 8, Τούμπα 4.