Nίκη στην παράταση για τo Περιστέρι

Ο Στίβεν Γκρέι σκόραρε 25 πόντους και η ομάδα του νίκησε τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο 75-71…

Tο ντέρμπι που όλοι περίμεναν έγινε πραγματικότητα το απόγευμα της Κυριακής (22/11) στο Ιβανώφειο. Ηρακλής και Περιστέρι έδωσαν μια μεγάλη μάχη, μια μάχη που θύμισε μπάσκετ άλλων εποχών, μια μάχη που χρειάστηκε παράταση για να αναδείξει νικήτρια την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη (75-71).

Το Περιστέρι ανέβηκε στο 4-1, με τον Στίβεν Γκρέι να είναι το Α και το Ω του. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους από 1/2 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 5/6 βολές, την ώρα που ο Μάρβιν Τζόουνς άγγιζε το double-double (9 πόντοι - 15 ριμπάουντ) εν τη απουσία του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Μόλις τρία λεπτά αγωνίστηκε ο Αμπντούλ Γκάντι, που αντικαταστάθηκε νωρίς και δεν πήρε άλλη ευκαιρία. Όλι Χάνλαν (17 πόντοι, 4 ασίστ) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι του Ηρακλή.

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα, ο Ηρακλής άντεξε στο πρώτο πεντάλεπτο που χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες και με τον Καββαδά οδοστρωτήρα έγραψε το 12-4 πριν ο Τσίλντρες βάλει τρίποντο για το 15-6 στο έκτο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Πεδουλάκης έκανε τις αλλαγές που οδήγησαν στην αντεπίθεση του Περιστερίου, με τον Πέτεγουεϊ να κάνει σημαντική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ για το 18-15 της πρώτης περιόδου στην οποία οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6 τρίποντα. Το ματς είχε όμως ισορροπήσει, ο Τζόουνς κι ο Αθηναίου έβαλαν μπροστά την ομάδα τους (27-29) και το 33-33 του ημιχρόνου ήταν ακριβώς αυτό που περίμεναν όσοι παρακολουθούσαν τον αγώνα. Ο Ηρακλής είχε επτά ασίστ για οκτώ λάθη, το Περιστέρι είχε 4/17 τρίποντα.

Με τον Μπόουλιν, που είχε φορτωθεί με δύο φάουλ νωρίς και δεν είχε παίξει πολύ στο πρώτο μέρος, να παίρνει προσπάθειες και να σκοράρει, ο Ηρακλής δεν άφησε το Περιστέρι να ξεφύγει στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (42-41 στο 25'). Ο Τσαϊρέλης έκανε καλή δουλειά για το 49-45 στο 28', πήρε αντιαθλητικό από τον γκρέι στο 35', όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ο Γκρέι έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 60-60 στο 1:44, όμως οι δύο ομάδες σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους στον χρόνου που έμενε για να πάει το ματς στην παράταση.

Εκεί ο ΜακΛίν έβαλε κρίσιμο καλάθι για το 65-68, σε ένα ματς που είχε πια πολλή ένταση εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους Γκρέι - Βεργίνη να βάζουν μεγάλα σουτ, αλλά τον πρώτο να καθαρίζει με το τρίποντο για το 67-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.α.), 71-75

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 7 (2/6 δίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόουλιν 9 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μουρ 4, Χάνλαν 17 (3/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσίλντρες 3 (1), Σαγκς 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 11 (3/5 δίποντα, 5/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεργίνης 4 (5 ριμπάουντ), Ντάνιελ 3.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Γκάντι, Βασιλόπουλος 8 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 10 (3/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ), Γκρέι 26 (1/2 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Άρλετζ 1 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σκορδίλης 1, Πέτεγουεϊ 9 (1/4 τρίποντα), Βησσαρίου, Αθηναίου 9 (1/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Καράμπελας 2 (0/4 σουτ, 3 ασίστ).

Πηγή: sport24.gr