Mε ευκολία η ΑΕΚ 95-69 την Τσμόκι

Έκανε το 2Χ2 στις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League.

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, η ΑΕΚ ξεπέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο της Τσμόκι Μινσκ και με το εμφατικό 95-69, έκανε το 2Χ2 στις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League.

Το ξεκίνημα της Ένωσης στο παιχνίδι δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό, καθώς βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ, να βρίσκεται πίσω με επτά πόντους στο 8’ (13-20), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο πίσω με έξι πόντους (16-22). Από εκεί και μετά, όμως, η «κιτρινόμαυρη μηχανή» πήρε μπρος. Χρειάστηκε το καλάθι του Κάβαρς για το 19-27 του 12’ για να ηχήσουν… συναγερμοί στο ΟΑΚΑ, καθώς η Τσμόκι διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το 15’ (29-35). Λοτζέσκι και Κατσίβελης έτρεξαν ένα γρήγορο 8-0 για το 37-35, ενώ στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, που με συνεχόμενους πόντους έστειλε την ΑΕΚ στο +8, με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (47-39).

Το κάρφωμα του Σλότερ στο 25’ για το 57-47, έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, με την ΑΕΚ, πλέον, να μην ξανακοιτάζει πίσω. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταία δεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων (69-59) και χάρη σε ένα επιμέρους 26-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασαν στην θριαμβευτική νίκη με 95-69, την δεύτερη σε ισάριθμα παιχνίδια της στο φετινό BCL.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-39, 95-69