O AOK Χανιά πήρε το ντέρμπι με τον ΟΦΗ

Νίκη για τους γηπεδούχους με 82-80 στην παράταση σε ένα παιχνίδι... θρίλερ...

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη ήταν το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον ΑΟΚ Χανιά στο κλειστό του Κλαδισού όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 82-80 στην παράταση. Η ομάδα του Ηρακλείου είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως οι παίκτες των Χανίων κατάφεραν στο τέλος της κανονικής διάρκειας να το φέρουν στα ίσα και να το οδηγήσουν στην παράταση όπου το καλάθι του Γοργόνη διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΟΚ να προηγείται με 9-4 και 15-8 όμως με οδηγό τον Τσερκιτσόγλου ο ΟΦΗ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με +7 (23-16). Ισχνό ήταν το προβάδισμα της ομάδας του Ηρακλείου και στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να βρίσκονται κοντά στο σκορ (34-35 στο 20΄). Με τον Πάλη ο ΟΦΗ έκανε ένα +5 (42-36) όμως με τρίποντο του Ψαρά τα Χανιά μείωσαν στον πόντο (43-44). Και μπορεί με τον Πετράκη οι παίκτες του Ράλλη να ξέφυγαν με 52-46 όμως Χουχούμης και Σανδραμάνης έκαναν το 52-53 της περιόδου.

Μετά από αρκετή ώρα ο ΑΟΚ πήρε προβάδισμα (56-55, 61-55) όμως ο ΟΦΗ κατάφερε να φέρει τη διαφορά στο καλάθι (71-69) για να ισοφαρίσει στη συνέχεια με δύο εύστοχες βολές ο Μποχωρίδης (71-71), στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Εκεί το παιχνίδι ήταν θρίλερ αφού κάθε φορά που ο ΑΟΚ προηγούνταν, ο ΟΦΗ ισοφάριζε για να κριθεί η αναμέτρηση τελικά στο καλάθι του Γοργόνη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-35, 52-53, 71-71 κ.α., 82-80 παρ.

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (4), Αλεξίου, Γοργόνης 11 (1), Ζανιδάκης 4, Ψαρράς 7 (2), Κιγμέτογλου 10 (2), Σανδραμάνης 12 (1), Παναρετάκης 1, Μανάκας 16 .

ΟΦΗ (Βασίλης Ράλλης): Λιανός 7 , Μποχωρίδης 18 (2), Τσερκιτσόγλου 8 (2), Αγαπιάδης 9 (1), Πρωτογεράκης 8, Κριθινάκης, Πάλλης 14, Καψάλης, Πετράκης 15 (2), Μηλαθιανάκης 1.