Ήττα του Προμηθέα από την Τρέντο για το Eurocup

H ομάδα της Πάτρας δεν τα κατάφερε και στο 2ο παιχνίδι…

Εφιαλτικό ήταν το αποψινό βράδυ για τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας διασύρθηκε στην Ιταλία από την Τρέντο (78-51) και έμεινε χωρίς νίκη μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές του EuroCup 2020/21, εξαιτίας μιας συνολικά κακής εμφάνισης απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο που είχε πολύ καλύτερα ποσοστά, κυρίως όμως είχε ενέργεια και αυτοπεποίθηση.

Καμπανάκια για την ομάδα του Μάκη Γιατρά που όπως σας ενημέρωσε το Sport24.gr περιμένει τον Μο Φαγέ, δεν χρησιμοποίησε τον Τζεχάιβ Φλόιντ και παίρνει πλέι μέικερ, με τον Μιχάλη Λούντζη να είναι ο μοναδικός που διακρίθηκε απέναντι στην Τρέντο. Λουκ Μέι με 15 πόντους και Τζακόρι Γουίλιαμς με 12 και επτά ριμπάουντ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τους Ιταλούς, μαζί με τον Τότο Φοράι που έδωσε σημαντικές βοήθειες ερχόμενος από τον πάγκο.

Με τον Αγραβάνη να μπαίνει με τρομερή ουσία στο ματς και να σκοράρει οκτώ πόντους από 2/2 δίποντα και 4/5 βολές, ο Προμηθέας έχτισε ένα μικρό προβάδισμα επτά πόντων (7-14 στο 8'), δεν είχε όμως συνέχεια και συνέπεια στο παιχνίδι του. Η περίοδος έκλεισε στο 15-18, η Τρέντο συνέχισε την αντεπίθεσή της και πέρασε μπροστά (22-18) με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 15-4, οι Πατρινοί προσπάθησαν να κρατήσουν χαμηλά το τέμπο του ματς και ο Λούντζης τράβηξε το περισσότερο κουπί στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στο μακρινό σουτ και με 3/3 βολές σχεδόν σε νεκρό χρόνο έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 36-29.

Οι Ιταλοί μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με φόρα. Με επί μέρους 14-4 πήγαν τη διαφορά στους 17 (50-33) από τρίποντα των Μπράουν - Μέι, κράτησαν τον Προμηθέα σε απόσταση και δεν του επέτρεψαν να πιστέψει σε μια μεγάλη ανατροπή. Ο Γιατράς πάλευε για να ξυπνήσει τους παίκτες του, η περίοδος έκλεισε στο -16 (55-39) για τους Αχαιούς και εκεί το ματς είχε κριθεί. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιατρά να αποσύρει στο 35' τους βασικούς του και το τελικό 78-51 να θυμίζει... καμπάνες που χτυπούν με επιμονή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51

ΤΡΕΝΤΟ (Μπριένζα): Μάρτιν7 (1), Πάσκολο, Κόντι 6 (1), Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φοράι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάντερς 4, Μετσανότε 10 (2), Μόργκαν 6 (1), Γουίλιαμς 12 (7 ριμπάουντ), Λάντουρνερ 2, Μέι 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 16 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τζέιμς 2, Αγραβάνης 9 (2/7 σουτ, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Νίξον, Γιαννόπουλος 8 (1/7 τρίποντα), Μίλερ 4 (2/10 σουτ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας, Τανούλης 2