Έχασε το τρόπαιο του Basketball Champions League η ΑΕΚ

Η Μπούργος νίκησε στον τελικό με 85-74…

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό η ΑΕΚ που ηττήθηκε από την Μπούργος 85-74 στον τελικό του Basketball Champions League στο ΟΑΚΑ και δεν κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο της διοργάνωσης που ήταν ο στόχος της.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 24-14. Η Μπούργος υπό τις οδηγίες του Ζοάν Πεναρόγια ανέτρεψε την κατάσταση στην δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους 35-12, πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 49-36.

Οι Ισπανοί διατήρησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (68-49) στέλνοντας την διαφορά στους 19 πόντους. Παρόλο που η Ένωση ήθελε να επιστρέψει στο παιχνίδι, η Μπούργος κράτησε το προβάδισμα της και νίκησε την ΑΕΚ με 85-74.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Ράις και Λάνγκφορντ με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπούργος ξεχώρισαν οι ΜακΦάντεν και Κουκ με 18 και 15 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πεναρόγια): Μπενίτε 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κουκ 15 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόρτον 8 (2), ΜακΦάντεν 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρένφρο 11 (2), Κράβιτς 1 (11 ριμπάουντ), Ραμπασέδα 5 (1), Ριβέρο 2, Σακό 2, Σάλβο 12 (2)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γκίκας 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ράις 17 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Σλότερ 8 (4/4 δίποντα), Γιάνκοβιτς 1, Λοτζέσκι 9 (3), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 5 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Ζήσης 4

Το παιχνίδι παρακολούθησαν και οι Γιάννης και Θανάσης Αντετοκούνμπο.