Η Ντιζόν πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του BCL

Κέρδισε την Τουρκ Τέλεκομ με 83-82…

Σε γαλλικά χέρια κατέληξε το δεύτερο από τα τέσσερα εισιτήρια των ημιτελικών του Final 8 του BCL. Η Ντιζόν, αν και βρέθηκε στο -12 μόλις από το 5ο λεπτό (17-5) και στο -8 στο 24’ (56-48), είχαν τις λύσεις απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ και με το υπέρ τους 83-82 έκλεισαν… ραντεβού στα ημιτελικά με την Μπούργος, η οποία νωρίτερα είχε συντρίψει την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η τουρκική ομάδα έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ στα πρώτα λεπτά του προημιτελικού, με την Τουρκ Τέλεκομ να προηγείται με 17-5 στο 5’ και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-18. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Γάλλοι άρχισαν να… ροκανίζουν την διαφορά, να την φέρνουν στους 3 στο ημίχρονο (49-46) και παρά το γεγονός πως οι Τούρκοι έφτασαν πάλι στο +8 στο 24’ (56-48), όχι απλά επέστρεψαν, αλλά με τρίποντο του Λουμ έκαναν το προσπέρασμα στο 28’ (60-61), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +3 (62-65). Πλέον, το παιχνίδι έδειχνε να έχει πάρει τον δρόμο του, με την Ντιζόν να ξεκινάει την τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους 4-11, που έφερε την διαφορά στο +10 (66-76 στο 34’). Η Τουρκ Τέλεκομ, όμως, δεν το έβαλε κάτω, έφερε το παιχνίδι στον πόντο (82-83 στα 30’’), όμως τα… θαλάσσωσε στην τελευταία επίθεση, με τους Γάλλους να κρατάνε με… νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Μπούργος.

Τζουλιέν με 19 πόντους και Τζόνσον με 16, ήταν οι κορυφαίοι για τους Γάλλους, ενώ από πλευράς Τούρκων, ο πρώην «ερυθρόλευκος» Κάιλ Γουίλτζερ είχε 19 πόντους, ο Ντέκερ είχε 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ ο Ένις 14 πόντους και 11 ασίστ και ο Έρικ 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 49-46, 62-65, 82-83

Πηγή: superbasket.gr