Πλήρωσε το τελευταίo δεκάλεπτο ο Προμηθέας

Έχασε από την Γκραν Κανάρια με 75-86 για το Eurocup…

Για 30 λεπτά ο Προμηθέας έδειχνε πως έχει τα φόντα να καταβάλει την αντίσταση της Γκραν Κανάρια και να ξεκινήσει νικηφόρα την φετινή του πορεία στο Eurocup. Ένα καταστροφική τελευταίο 10λεπτο, όμως και ένα επιμέρους 14-28 για τους φιλοξενούμενους, επέτρεψε στους Ισπανούς να… αποδράσουν με την νίκη από την Πάτρα, επικρατώντας με 86-75.

Παρά το γρήγορο 9-13 των Ισπανών, ο Προμηθέας απάντησε με ένα 14-6 για το 23-19, με τον Μίλερ να έχει 3/3 τρίποντα, με τους Πατρινούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-24. Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους, με την Γκραν Κανάρια να τρέχει ένα 0-12 για το 26-36, όμως ο Προμηθέας απάντησε στους Ισπανούς με το ίδιο νόμισμα, καθώς οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έτρεξαν ένα δικό τους 14-0 για το 40-36. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (46-41), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τον Προμηθέα μπροστά με 48-43.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Γκραν Κανάρια να με 50-51 με τον Οκόγε, τον εξαιρετικό Μίλερ, όμως, με πέντε σερί πόντους, να γράφει το 55-51και τον Προμηθέα να κρατά το υπέρ του προβάδισμα μέχρι και το φινάλε της περιόδου (61-58). Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε για τον Προμηθέα με καλάθι του Λούντζη για το 63-60, όμως κάπου εκεί οι Πατρινοί έπαθαν… μπλακ άουτ, η Γκραν Κανάρια απάντησε με ένα επιμέρους 7-18, ξέφυγε με 78-70 στο 37’, με τους Ισπανούς να φτάνουν τελικά στην νίκη με 86-75.

Στράφι για τον Προμηθέα πήγε η εξαιρετική εμφάνιση του Μίλερ που σταμάτησε στους 27 πόντους, με τον Γιαννόπουλο να έχει 16 πόντους και τον Αγκμπελέσε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την Γκραν Κανάρια, ο Τζέικομπ Γουάιλι ήταν ο κορυφαίος, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να έχει 22 πόντους (10/13 δίποντα) και έξι ριμπάουντ. 17 πόντους και έξι ασίστ είχε ο Αλμπισί, 11 ο Ντέλα Βάλε και 10 ο Οκόγε.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86