Πρώτος τίτλος για τον Προμηθέα που νίκησε το Περιστέρι

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε στον τελικό του Super Cup με 82-74…

Ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι με 82-74 και κατέκτησε το Super Cup

To Περιστέρι πήρε το προβάδισμα στα πρώτα επτά λεπτά (11-16, 7'), αλλά ο Προμηθέας με ένα σερί πέρασε μπροστά στο σκορ ένα λεπτό αργότερα (17-16, 8'). Η ομάδα των δυτικών προαστίων διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-23).

Το Περιστέρι έλαβε μια διαφορά ασφαλείας στο 12' (22-30), αλλά μέσα σε έξι λεπτά οι Πατρινοί έφεραν το ματς στα ίσα (37-37, 18'). Η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο ημίχρονο με 37-41.

Αν και οι Πατρινοί μείωσαν στον ένα πόντο (48-49, 24'), η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να βρεθεί μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-60).

Ο Προμηθέας μέσα στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου ισοφάρισε στο σκορ (65-65) και στα υπόλοιπα λεπτά οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χερι και το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια. Οι Πατρινοί στα τελευταία δύο λεπτά, με ένα σερί 11-2 κατάφερε και νίκησαν το Περιστέρι, με αποτέλεσμα να κατακτήσουν το Ελληνικό Σούπερ Καπ.

Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Μίλερ και Αγκμπελέσε με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκε ο Γκάντι με 14 πόντους, ενώ από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Γκρέι και Πέτεγουει.

Tα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74