Στην 4η θέση της Ελλάδας τα κορίτσια του Ηροδότου

Νίκησαν σήμερα τον Παναθηναϊκό με 52-40

Ο Ηρόδοτος με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο νίκησε τον Παναθηναϊκό με 52-40 και κατέλαβε την τέταρτη θέση στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Μετς.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε μεγάλη μάχη, καθώς καμιά ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις και ξέφυγε με 10 πόντους (31-21). Ο Ηρόδοτος ωστόσο ανέκαμψε, πλησίασε και πέρασε μπροστά με 42-40 (στο 36.30’), διευρύνοντας στην συνέχεια τη διαφορά φτάνοντας την μέχρι το +12 (52-40).

Δεκάλεπτα: 14-12, 21-24, 27-35, 52-40

Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Στεφανάκη Ε. 19(2), Ορφανού, Στεφανάκη Ι. 6, Σηφάκη, Μανουκάκη 15(1), Πετράκη, Διβίνη, Γεωργιάδη 7, Περισυνάκη 5(1).

Παναθηναϊκός (Κατσαρέλιας): Μπλιθικιώτη 5(1), Ιωάννου 2, Μαρούγκα 3(1), Τίγκα 3, Μούτσα 5(1), Μόσχου, Κεφαλά 2, Ζαρρη 15(1), Αθανασοπούλου, Παναγιωτοπούλου 5, Σιγαλού, Κογκαλίδη.