Δεν τα κατάφερε ο Ηρόδοτος κόντρα στον Άρη

Ήττα με 63-37 για τα κορίτσια της Δάφνης Σταυρακάκη στο Πανελλήνιο Κορασίδων...

Την ήττα με 63-37 γνώρισε απόψε ο Ηρόδοτος από τον Άρη στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων. Η ανωτερότητα των κιτρινόμαυρων ήταν εμφανής όμως τα κορίτσια της Δάφνης Σταυρακάκη προσπάθησαν. Ο Άρης από το 1ο δεκάλεπτο πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-22 όμως στη συνέχεια υπήρξε αντίδραση από τα κορίτσια του Ηροδότου που προσπάθησαν να κρατήσουν την επαφή με το σκορ. Ωστόσο η πολύ καλή παρουσία των Καρβουνίδου και Δροσούνη που έβρισκαν λύσεις στο καλάθι έφερε το 22-34 του ημιχρόνου. Στο β΄ημίχρονο ο Άρης καλύτερος σε άμυνα και επίθεση δεν άφησε και πολλά περιθώρια στον Ηρόδοτο που δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του παιχνιδιού. Έτσι στο 30΄ το παιχνίδι ήταν 29-51 για να κλείσει με το τελικό 63-37.
Τα δεκάλεπτα: 10-22, 22-34, 29-51, 63-37
Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Στεφανάκη Ε. 5, Ορφανού 2, Στεφανάκη Ι. 5 (1), Σηφάκη, Μανουκάκη 10 (1), Πετράκη, Γιαπεντζάκη, Δημητρουλάκη, Γιγουρτάκη, Διβίνη 8 (2), Γεωργιάδη 7, Περισυνάκη.
Άρης (Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 17(2), Κυρπιζλίδου 9 (16 ρ.), Παρακέντε, Αθανασίου 2, Καπουκρανίδου 4, Ατζέμη 1, Δροσούνη 12(1), Σκανδαλάρη, Βλάχου 2, Εφραιμίδου 9, Ρίμπα 5(1), Τόλη 2.
Στα άλλα αποτελέσματα είχαμε: Κρόνος Παναθηναϊκός 49-40 και Καβάλα- Καλαμάτα 80-55-34. Αύριο στις 13:00 ο Ηρόδοτος αντιμετωπίζει την Καβάλα.
H βαθμολογία: 1. Κρόνος 6, 2.Άρης 5, 3. Καβάλα 5, 4. Παναθηναϊκός 4, 5. Ηρόδοτος 4, 6. Καλαμάτα 80 3.