Μπάσκετ

BCL: Δύσκολη κλήρωση για ΑΕΚ και Περιστέρι

Οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν μπροστά τους υψηλά εμπόδια στη φάση των ομίλων του Basketball Ch. League

Τα βλέμματα ήταν σήμερα στην κλήρωση του Basketball Champions League, με την ΑΕΚ και το Περιστέρι να μπαίνουν σε ομίλους με δύσκολους αντιπάλους, ενώ ο Ηρακλής ξεκινά από τον πρώτο προκριματικό γύρο με αντίπαλο τον Κεραυνό Κύπρου.

Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ κληρώθηκε στον Δ' Όμιλο μαζί με τη Μπάμπεργκ (Γερμανία), την Χάποελ Χολόν (Ισραήλ, την Καρσίγιακα (Τουρκία), τη Μπιλμπάο (Ισπανία), την Σολέ (Γαλλία) και τη Φορτιτούντο Μπολόνια (Ιταλία) και μία εκ των Μπάλκαν (Βουλγαρία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία), Νέπτουνας (Λιθουανία).

Το Περιστέρι στον Α' Ομιλο μαζί με τις Τενερίφη (Ισπανία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Σάσαρι (Ιταλία), Ρίγα (λετονία), Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία) και μία εκ των Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) Μπάκεν (Δανία), Μονς (Βέλγιο), Ανβίλ (Πολωνία).

Ο Ηρακλής κληρώθηκε με τον Κεραυνό (Κύπρος) στον πρώτο προκριματικό γύρο και αν προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ντνίπρο (Ουκρανία) - Γκρόνιγκεν (Ολλανδία). Σε περίπτωση που ο "Γηραιός" περάσει τους δύο προκριματικούς γύρους, τότε θα τοποθετηθεί στον Β' Ομιλο μαζί με τις Νίμπουργκ (Τσεχία), Νίζνι (Ρωσία), Ντιζόν (Γαλλία), Σαραγόσα (Ισπανία), Φάλκο Σομπατέλι (Ουγγαρία), Τόφας Μπρούσα (Τουρκία), Λούμπλιν (Πολωνία).

Η σεζόν 2020/21 θα ξεκινήσει επίσημα στις 15 Σεπτεμβρίου με τον πρώτο αγώνα του πρώτου προκριματικού γύρου (η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 18 Σεπτεμβρίου), για να ακολουθήσει ο δεύτερος προκριματικός γύρος, ενώ η πρεμιέρα της κανονικής περιόδου είναι προγραμματισμένη για τις 13 Οκτωβρίου.

 

Τα ζευγάρια του πρώτου γύρου των προκριματικών

Ηρακλής (Ελλάδα) - Κεραυνός (Κύπρος)

Ιγκοκέα (Βοσνία) - Κλουζ (Ρουμανία)

Μπάλκαν (Βουλγαρία) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)

Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Μπάκεν (Δανία)

Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία) - Νέπτουνας (Λιθουανία)

Μονς (Βέλγιο) - Ανβίλ (Πολωνία)

Ντνίπρο (Ουκρανία) - Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) - Φρίμπουργκ (Ελβετία)

 

Τα ζευγάρια του δεύτερου γύρου των προκριματικών:

Νικητής Μπάλκαν (Βουλγαρία) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) - Νικητής Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία) - Νέπτουνας (Λιθουανία)

Νικητής Ιγκοκέα (Βοσνία) - Κλουζ (Ρουμανία) - Νικητής Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) - Φρίμπουργκ (Ελβετία)

Νικητής Ηρακλής (Ελλάδα) - Κεραυνός (Κύπρος) - Νικητής Ντνίπρο (Ουκρανία) - Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

Νικητής Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Μπάκεν (Δανία) - Νικητής Μονς (Βέλγιο) - Ανβίλ (Πολωνία)

 

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΟΜΙΛΟΙ:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Τενερίφη (Ισπανία)

Στρασμπούρ (Γαλλία)

Σάσαρι (Ιταλία)

Περιστέρι (Ελλάδα)

Ρίγα (Λετονία)

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)

Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία)

Μία εκ των Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) Μπάκεν (Δανία), Μονς (Βέλγιο), Ανβίλ (Πολωνία)

 

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Νίμπουργκ (Τσεχία)

Νίζνι (Ρωσία)

Ντιζόν (Γαλλία)

Σαραγόσα (Ισπανία)

Φάλκο Σομπατέλι (Ουγγαρία)

Τόφας Μπρούσα (Τουρκία)

Λούμπλιν (Πολωνία)

Μία εκ των Ηρακλή (Ελλάδα), Κεραυνού (Κύπρος), Ντνίπρο, Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

 

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

Οστάνδη (Βέλγιο)

Τουρκ Τέλεκομ (Τουρκία)

Μπούργος (Ισπανία)

Μπρίντιζι (Ιταλία)

Λιμόζ (Γαλλία)

Νταρουσάφακα (Τουρκία)

Μία εκ των Ιγκοκέα (Βοσνία), Κλουζ (Ρουμανία), Σπόρτινγκ (Πορτογαλία), Φρίμπουργκ (Ελβετία)

 

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΚ (Ελλάδα)

Μπάμπεργκ (Γερμανία)

Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)

Καρσίγιακα (Τουρκία)

Μπιλμπάο (Ισπανία)

Σολέ (Γαλλία)

Φορτιτούντο Μπολόνια (Ιταλία)

Μία εκ των Μπάλκαν (Βουλγαρία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία), Νέπτουνας (Λιθουανία)

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια