Basketball Champions Legue: Έκανε το πρώτο βήμα η ΑΕΚ, 92-85 την Βόννη

Σημαντική νίκη για την Ένωση στον πρώτο αγώνα της σειράς…

Η ΑΕΚ νίκησε την Βόννη με 92-85 και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs του Basketball Champions League και θα έχει δύο ευκαιρίες για τη μία νίκη που θα την στείλει στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε ένα σπουδαίο ματς στο ΟΑΚΑ, οι δύο όμαδες σημείωσαν συνολικά 102 πόντους στο πρώτο μισό, με την ΑΕΚ να έχει τα ηνία του αγώνα, δίχως όμως να μπορεί να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας, γεγονός το οποίο μαρτυρά το 28-26 του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά και το 52-50 της δεύτερης περιόδου.

Με τις δύο ομάδες να αλληλοεξοντώνονται στο παρκέ, η Βόννη ήταν εκείνη που κατάφερε να βρεθεί με προβάδισμα 6 πόντων στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, μετά το 64-70 του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ρέι ήταν ο παίκτης κλειδί για τον Ηλία Παπαθεοδώρου , καθώς με 21 πόντους σε 25' λεπτά στο παρκέ, έδωσε ανάσες στους συμπαίκτες του, που έφτασαν στο +7 , τρία λεπτά πριν το φινάλε (85-78, 37'), γεγονός που τους έδωσε την ώθηση να φτάσουν στη νίκη μετά το τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85.

Πηγή: superbasket.gr