Εντυπωσιακή εμφάνιση για τα κορίτσια του ΟΑΧανίων

Κέρδισαν με 30 πόντους (87-57) τις Εσπερίδες Καλλιθέας...

Εντυπωσιακή παρουσία είχαν τα κορίτσια του ΟΑΧανίων στο χθεσινό παιχνίδι με τις Εσπερίδες Καλλιθέας καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής με τα κορίτσια του Σταύρου Νανάκου να κερδίζουν τελικά με τριάντα πόντους διαφορά (87-57)!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο παιχνίδι και έβαλαν εξ΄αρχής τις βάσεις της νίκης, κλείνοντας το 10λεπτο προηγούμενες με 38-11. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια αφού από τη μία η αμυντική λειτουργία της ομάδας των Χανίων δεν επέτρεπε στις Εσπερίδες να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι από την άλλη ο πλουραλισμός στην επίθεση του ΟΑΧ οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορά 38 πόντων(58-20)!

Το γεγονός έδωσε την ευκαιρία στον τεχνικό του ΟΑΧ να χρησιμοποιήσει και τις νεαρές Θεοδοσουλάκη, Παπαδάκη και Δασκουλίδου με τη συμμετοχή των Αμερικανίδων να περιορίζεται… Παρόλα αυτά το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τις γηπεδούχες προηγούμενες με 26 πόντους (68-42) για να φτράσουμε στο τελικό 87-57.

Τα δεκάλεπτα: 38-11, 58-20, 68-42, 87-57

Ο.Α. Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Θεοδοσουλάκη 6, Λίτσι 7, Βιντσιλαίου Αγγ. 19 (3 κλεψίματα), Ψυχογιού 11 (3), Μπιν 2, Δασκουλίδου 2, Ντράμοντ 14 (2), Μπουθ 10 (5 ριμπ., 3 κοψίματα), Βιντσιλαίου Στ. 10 (11 ριμπ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Παπαδάκη 6 (2)

Εσπερίδες Καλλιθέας (Θωμάς Σκληρός): Γκιλ 4, Παπαιωάννου, Εμμανουηλίδου, Δανούση 2, Λουκάτου 14 (2), Ακλ 18 (1), Πατεράκη 18, Μάιζ 1