Νίκη στην παράταση για τις Γυναίκες του ΟΑΧανίων

Επικράτησαν μετά από αγώνα- θρίλερ στην Λευκάδα με 78-80

Επιστροφή στις νίκες για τα Χανιά, μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, με την ομάδα της Κρήτης να επικρατεί στο θρίλερ της Λευκάδας με 78-80 στην παράταση της τοπικής Νίκης, ανεβαίνοντας στο 11-6.

Τα Χανιά απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα νίκης στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν «έχτισαν» διψήφια διαφορά (28-40). Παρά το -11 του 30’ (49-60), η Νίκη ξεκίνησε την αντεπίθεση της, μείωσε στους τρεις πόντους στο 35’ (59-42) και στο καλάθι στο 38’ (64-66). Το τρίποντο της Πανούση στα 43’’ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (67-68), η Μπεσάρντ με 3/3 βολές στα 33’’ ισοφάρισε σε 70-70. Βιντσιλαίου και Ντάνιελ αστόχησαν στο σουτ της νίκης για τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με την Νίκη να προηγείται με 74-71, τα Χανιά να το γυρίζουν σε 76-77 με την Μπιν στα 46’’. Τόσο η Ντάνιελ (δίποντο) όσο και η Πανούση (τρίποντο), αστόχησαν σε σουτ για την γηπεδούχο ομάδα, η Ντράμοντ με 2/2 βολές έγραψε το 76-69 στα 16’’, η Μπεσάρντ μείωσε στον πόντο στα 5’’ (78-79), η Σταυριανή Βιντσιλαίου αστόχησε σε δύο βολές, όμως η Ντράμοντ πήρε το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 3’’, ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στην δεύτερη, με το τελικό 78-80 να φέρνει τα Χανια στο 11-6 και την Νίκη Λευκάδας στο 7-10.

32 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε η Ντράμοντ, η οποία ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι για τα Χανιά, με την Μπιν να έχει 18 πόντους, 10 ασίστ και επτά ριμπάουντ, την Σταυριανή Βιντσιλαίου να προσθέτει 11 πόντους και την Μπουθ να κάνει double – double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ

Για την Νίκη Λευκάδας, η Μπεσάρντ ήταν συγκλονιστική με 42 πόντους και 14 ριμπάουντ. 16 πόντους είχε η Πανούση, ενώ η Τσέσλεκ είχε 10 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 28-40, 49-60, 70-70, 78-80 (παρ)

Πηγή: superbasket.gr