AEK- Προμηθέας ο τελικός του Κυπέλλου στα «Δύο Αοράκια»

Η Ένωση κέρδισε τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 71-89…

Η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα τον Διαγόρα Δρυοπιδέων (71-89) και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει την Κυριακή (16/2) στο Ηράκλειο. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα, που νωρίτερα απέκλεισε το Περιστέρι.

Στα ημιτελικά σταμάτησε η φοβερή πορεία της ομάδας του Αιγάλεω, καθώς μετά τη Λάρισα, τον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ αποδείχτηκε πολύ μεγάλο εμπόδιο. Ο Διαγόρας έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ για περίπου 18 λεπτά, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως, οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 11 πόντους (30-41), πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο κι έφτασαν σε μία άνετη νίκη με κορυφαίους τους Ματσιούλις, Ρέι και Ρογκαβόπουλο. Από τους ηττημένους, ο Καράμπουλας ήταν όλα τα λεφτά, με τους Αγγελόπουλο και Πολυτάρχου να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση.

Με τους Ρέι και Γιάνκοβιτς να ξεχωρίζουν στο ξεκίνημα, η ΑΕΚ έφτασε στο 7-14, την ώρα που ο Καράμπουλας είχε όλους τους πόντους του Διαγόρα. Οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη, η Ένωση δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά και ο Αγγελόπουλος έκανε το 12-18 (9’), με τον Γκιουζέλη να διαμορφώνει το 13-18 της πρώτης περιόδου. Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν επιθετικό ρυθμό, η ΑΕΚ όμως είχε κλειδώσει την άμυνά της και ξέφυγε με +9 (18-27, 14’), με τον Διαγόρα να απαντά με σερί 5-0 για το 23-27 (16’). Καράμπουλας και Κουκάς έγραψαν το 28-28 (17’), η απάντηση των «κιτρινόμαυρων» όμως ήταν ένα επιμέρους σκορ 13-2, με τον Ρογκαβόπουλο να κάνει τη διαφορά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 30-41.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και ο Ζήσης με προσωπική φάση έστειλε τη διαφορά στο +17 (34-51). Ο Ρογκαβόπουλος παρέμεινε ζεστός και με δικά του τρίποντα έκανε το 41-64, ενώ με δύο καλάθια του Σλότερ, η Ένωση έφτασε στο 43-70 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι όμως δεν παραιτήθηκαν και με μία βροχή από τρίποντα (τρία ο Πολυτάρχου, ένα ο Κουκάς) έριξαν τη διαφορά στο -15 (57-72, 33’). Οι Τσάλμερς και Ματσιούλις όμως τους έκοψαν την όρεξη, με τον τελευταίο να κάνει το 60-82 περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον το δρόμο του, ο Διαγόρας δεν μπορούσε να μειώσει και η ΑΕΚ εξασφάλισε τη νίκη και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου επικρατώντας με 71-89.

Δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89.

Πηγή: superbasket.gr