Basketball Champions League: Νίκη και πλεονέκτημα έδρας για την ΑΕΚ

Επικράτησε 83-72 της Ανβίλ και συνεχίζει…

Στη δεύτερη θέση του ομίλου της τερμάτισε μετά τη νίκη επί της Ανβίλ η ΑΕΚ, κάτι που σημαίνει ότι θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στη φάση των «16» του BCL.

Η Ένωση έκανε το χρέος της μπροστά στον κόσμο της και επικράτησε της Ανβίλ, αποτέλεσμα που της δίνει την δεύτερη θέση του ομίλου της αλλά και το πλεονέκτημα έδρας στη φάση των «16». Πολύ καλό παιχνίδι από τους Ρογκαβόπουλο και Χρυσικόπουλο με 15 πόντους έκαστος, με τον Νίκο Ζήση να προσθέτει 8 πόντους και 10 ασίστ και τον Γιάνκοβιτς να ακολουθεί με 3 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η ΑΕΚ είχε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα και χάρη στην ευστοχία της από την περιφέρεια έφτασε στο 13-12 στα μισά της πρώτης περιόδου, στη συνέχεια όμως ο Λίντο έκανε ζημιά δίνοτας είτε σκορ είτε έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του και η Ανβίλ προηγήθηκε με 19-20 (10’). Οι Πολωνοί δεν έμειναν εκεί καθώς με τρίποντο του Λίντο έκαναν το 25-30 (15’), με την Ένωση να απαντά και να προσπερνάει με ένα προσωπικό ξέσπασμα του Ρογκαβόπουλου (41-37, 19’), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται στο 44-38.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν έμφαση στην άμυνά τους μετά την ανάπαυλα και έχτισαν διχήφια διαφορά με τρίποντο του Χρυσικόπουλου (55-43, 24’), οι Πολωνοί όμως ισορρόπησαν με τους Τζόουνς και Μουρ (61-54, 28’). Ο Γιάνκοβιτς όμως ευστόχησε σε 3/4 βολές και επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (65-54, 30’). Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιζαν πλέον και με αυτοπεποίθηση και με επιμέρους σκορ 9-1 άγγιξαν το +20 (74-55, 33’), στα επόμενα λεπτά φάνηκαν όμως να χαλαρώνουν κι έδωσαν την ευκαιρία στην Ανβίλ να μειώσει σε 78-65 (37'). Ο Ματσιούλις ευστόχησε από τη γωνία και η ΑΕΚ καθάρισε την υπόθεση νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό...

Δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72.

Πηγή: superbasket.gr