Basketball Champions League: Πρόκριση στους «16» για την ΑΕΚ

Νίκησε στην Γερμανία την ΡάσΒέχτα με 70-81…

Στις 16 καλύτερες ομάδες του BCL προκρίθηκε η ΑΕΚ που νίκησε τη Ράστα Βέχτα στη Γερμανία με σκορ 70-81. Στόχος της πλέον η νίκη επί της Άνβιλ στην επόμενη αγωνιστική, με την οποία θα κλειδώσει και το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν απίθανο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων. Παρά το ξέσπασμα των Γερμανών και τον απίστευτο Σίμπσον που έπαιζε… μόνος του την ΑΕΚ, η οποία όμως δεν έχασε την ψυχραιμία της, έμεινε πιστή στο πλάνο της και εξασφάλισε τη νίκη και την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Απίθανα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ που έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα μέσα σε περίπου πέντε λεπτά αγώνα (5-16), συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +16 (13-29). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σε να περιορίσουν τους αντιπάλους τους και η Ένωση έφτασε μέχρι και το +28 (!) δείχνοντας ως το απόλυτο αφεντικό του αγώνα (20-48, 18’) χάρη στον επιθετικό της πλουραλισμό. Το μόνο που κατάφερε η Βέχτα ήταν να μειώσει σε 31-51 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η γερμανική ομάδα το πάλεψε και κατάφερε να μειώσει σε 47-61 με τον Σίμπσον να είναι ο μοναδικός που καταφέρνει να δημιουργήσει πρόβλημα στην ΑΕΚ. Σε εκείνο το σημείο όμως ανέλαβαν οι Γιαννόπουλος και Τσάλμερς που επανέφεραν γρήγορα στο +20 (47-67, 28’), με τον Σίμπσον να διαμορφώνει το 49-67 της τρίτης περιόδου.

Οι Γερμανοί δεν το έβαλαν κάτω και με τους Βαστούρια και Σίμπσον να κάνουν ζημιά στους «κιτρινόμαυρους» πλησίασαν στο -10 (62-72, 35’), με τον Γιάνκοβιτς να σημειώνει γκολ-φάουλ δίνοντας μεγάλη ανάσα στην ΑΕΚ (62-75, 36’). Ο Σίμπσον όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα κι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (67-75, 37’) Ο Σλότερ όμως κράτησε όρθια την ΑΕΚ αρχικά με ένα επιθετικό ριμπάουντ και μετέπειτα με ένα κάρφωμα (67-78). Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν γινόταν να αλλάξει κάτι, με την ΑΕΚ να εξασφαλίζει τη νίκη με σκορ 70-81 και την πρόκριση στους «16».

Δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81.

Πηγή: superbasket.gr