Basketball Champions League: Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ

Έχασε 86-76 από την ανώτερη Σαραγόσα…

Ο αδιάφορος βαθμολογικά ΠΑΟΚ το πάλεψε κόντρα στην ανώτερη Σαραγόσα αλλά λύγισε και ηττήθηκε με 86-76 και στρέφει πλέον την προσοχή του στην κρίσιμη αναμέτρηση με τον Κολοσσό.

Ο «δικέφαλος» ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο στην Ισπανία, έκανε όμως καταστροφική τρίτη περίοδο με τους Ισπανούς να φτάνουν σε διψήφιες διαφορές και τελικά να παίρνουν μία άνετη νίκη.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα κάτι που φαίνεται κι από το 7-6 του τέταρτου λεπτού. Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-1 κι έφτασαν από νωρίς σε διψήφιο προβάδισμα (19-7, 6’). Σμιθ και Σαρικόπουλος έκαναν το 22-16 (9’), με τον τελευταίο να διαμορφώνει το 23-18 της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και με τον Μαργαρίτη να ευστοχεί από τα 6.75 έκανε το 33-27 (13’), ενώ με καλάθια των Σόρτερ και Σμιθ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά από ώρα (33-35, 16’). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο, με τον Αλοσέν να διαμορφώνει το 45-42.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν ανανεωμένοι από τα αποδυτήρια και μέσα σε πέντε λεπτά έκαναν επιμέρους σκορ 17-7 για το 62-49, με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν σοκαρισμένοι. Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη όμως δεν το παράτησα, βρήκαν διαδοχικά τρίποντα από τους Σόρτερ και Μπράουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 68-59 στο τέλος της περιόδου.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς οι Ισπανοί έκαναν ακόμα ένα ξέσπασμα και ξέφυγαν με +16 (82-66) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν ήταν δυνατό να αλλάξει κάτι δραματικά, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να μειώσει για το τελικό 86-76.

Δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76.

Πηγή: superbasket.gr