Σημαντικό διπλό για τον Προμηθέα επί της Βενέτσια

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε 50-68 για το EuroCup…

Ο Προμηθέας πήρε τη ρεβάνς κόντρα στη Βενέτσια, μετά την άνετη επικράτηση με 50-68 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Top-16 του EuroCup. Οι Πατρινοί έφτασαν στο 2-2 και πλέον η κατάσταση στον όμιλο περιπλέκεται.

Εμφανώς βελτιωμένος από την προηγούμενη αναμέτρηση με τους Ιταλούς παρουσιάστηκε ο Προμηθέας, που παρά το χαμηλό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται (12-14, 10'). Με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 17 πόντους σε 13 λεπτά, οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι και έχοντας 5/12 τρίποντα έφτασαν στο +16 (22-38, 18'), ενώ μία εύστοχη βολή του Κασελάκη διαμόρφωσε το 27-41, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Κομβικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους που δεν «έκοψαν» ρυθμό και κράτησαν τη Βενέτσια στους 36 πόντους (36-54, 30'). Έτσι το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι παίκτες του Γιατρά δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν, ενώ μόλις 1' πριν το φινάλε έφτασαν στο +20 (48-68, 39') για να πάρουν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 50-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 50-68

Πηγή: superbasket.gr