Α1 Γυναικών: Σπουδαία νίκη στην Πυλαία για τον ΟΑΧ

Η ομάδα των Χανίων επικράτησε 72-73 του ΠΑΟΚ...

Σε παιχνίδι- θρίλερ εξελίχθηκε η χθεσινή αναμέτρηση του ΟΑΧανίων με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 10η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, με τα κορίτσια του Σταύρου Νανάκου να παίρνουν σπουδαίο διπλό με 72-73 αποτέλεσμα που τα φέρνει στο 10-4.

Η ομάδα των Χανίων μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και κατάφερε αρχικά να το ελέγξει, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 17-22. Στη συνέχεια η Χανιώτικη ομάδα προηγήθηκε με 8 πόντους (28-20) αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 9-0, πήρε το προβάδισμα με 32-29, φτάνοντας στο ημίχρονο με 39-36. Το 3ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς προβάδισμα μέχρι να γίνει το 52-48 για τον ΠΑΟΚ. Με ένα 0-8 ο ΟΑΧ έφτασε στο 52-56 με τρίποντο της Ψυχογιού, τρεις πόντους της Στ. Βιντσιλαίου και καλάθι της Μπουθ. Η περίοδος έκλεισε με την ομάδα των Χανών προηγούμενη με 58-62.

Στη συνέχεια το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ. Με πέντε σερί πόντους η Λύμουρα έφερε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής (65-66). Η Ψυχογιού με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΟΑΧ (67-71) 5'03'' πριν από το φινάλε. Η Μούλιγκαν μείωσε σε 69-71 στα 3'26'' πριν από το τέλος, για να δώσει λύση στον ΟΑΧ με δίποντο η Ντράμοντ. Η Λύμουρα με "γκολ-φάουλ" έβαλε ξανά σε τροχιά διεκδίκησης νίκης τον ΠΑΟΚ μειώνοντας στον πόντο (72-73), για να αστοχήσει στη συνέχεια σε δίποντο η Ψυχογιού. Η Καρλάφτη αστόχησε σε τρίποντο στα 39'' πριν από το τέλος, η Ψυχογιού δε βρήκε στόχο ούτε στα 12'' για να χάσει νέο τρίποντο στα 3'' η Καρλάφτη και να καταλήξει η πολύτιμη νίκη στα κορίτσια του ΟΑΧ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-36, 58-62, 72-73.

ΠΑΟΚ (Βασίλης Μασλαρινός): Χατζηδάκη, Καρλάφτη 9 (2), Λύμουρα 21 (1 τρ., 7 ριμπ., 8 ασ.), Κωτούλα 14 (1 τρ., 8 ριμπ.), Σύρρα 4, Μπουτσούκη, Ταρπάγκου 10 (8 ριμπ.), Κουμαντσιώτου, Καρακούλα, Τζέλου, Μούλιγκαν 14, Κιλαζίδου.

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Μπιν 2 (6 ριμπ.), Α. Βιντσιλαίου 16 (2), Θεοδοσουλάκη, Ψυχογιού 13 (3), Λίτσι 3, Παπαδάκη, Στ. Βιντσιλαίου 12, Ντράμοντ 11 (1), Μπουθ 16 (14 ριμπ.).

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: ΚΑΟ Μελισσίων-ΠΑΣ Γιάννινα 79-68, Ελευθερία Μοσχάτου-Εσπερίδες 74-54, Δάφνη Αγίου Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας 75-56, Παναθηναϊκός-Σπόρτιγκ 70-52, ΠΑΟΚ-ΟΑ Χανίων 72-73, Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Ολυμπιακός 66-114.

Η βαθμολογία: 1) Ολυμπιακός 28, 2) Παναθηναϊκός 24, 3) Ελευθερία Μοσχάτου 24, 4) ΟΑ Χανίων 24, 5) Σπόρτιγκ 21, 6) ΠΑΟΚ 20, 7) Νίκη Λευκάδας 20, 8) Δάφνη Αγίου Δημητρίου 19, 9) Εσπερίδες 19, 10) ΠΑΣ Γιάννινα 18, 11) Κρόνος Αγίου Δημητρίου 18, 12) ΚΑΟ Μελισσίων 17.

Η επόμενη (15η, 2/2): Ολυμπιακός-ΟΑ Χανίων.