Σε μπελάδες η ΑΕΚ με την 3η σερί ήττα

Έχασε από την Μπούργος η Ένωση με 93-76 και έπεσε στην 3η θέση του ομίλου της…

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να περιορίσει την επίθεση της Μπούργος, έχασε πολλές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια ηττήθηκε με 93-76 χάνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (74-66) και πέφτοντας στην τρίτη θέση του ομίλου της.

Στο 7-5 πλέον οι δύο ομάδες με τους Ισπανούς να έχουν το πάνω χέρι από τις μεταξύ τους αναμετρήσεις με μόλις δύο αγώνες για το τέλος της πρώτης φάσης του BCL.

Ο Μπενίτε έκανε μεγάλη ζημιά στην Ένωση με 23 πόντους (4/7διπ, 4/6τριπ), της οποίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Ζήσης, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει 16 πόντους, μαζί με 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο στο ντεμπούτο του στα κιτρινόμαυρα.

Η ΑΕΚ έκανε καταστροφικό ξεκίνημα στην Ισπανία και βρέθηκε να ακολουθεί με διψήφια διαφορά μετά από σχεδόν επτά λεπτά αγώνα (18-8), ενώ δεν ήταν το μόνο δυσάρεστο αυτό, καθώς ο Λάνγκφορντ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο έκτο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση κι έδειναν αρκετά ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο 24-13.

Τα πολλά λάθη της Ένωσης και οι κακές άμυνες συνεχίστηκαν, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπούργος φτάνοντας σε double score στο 12ο λεπτό (34-17). Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, οι Ισπανοί όμως έβρισκαν διαρκώς ελεύθερα σουτ, με τον Μπενίτε να ανεβάζει τη διαφορά στο +22 (48-26, 17’). Σε εκείνο το σημείο ο Γκραντ πέτυχε μαζεμένους πόντους, το πρόβλημα στην άμυνα όμως συνεχίστηκε και το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με σκορ 54-34.

Στην τρίτη περίοδο οι Ματσιούλις και Ζήσης προσπάθησαν να... ξεκολλήσουν την ΑΕΚ, ο Μπενίτε όμως συνέχιζε να εκτελεί με τη διαφορά να παραμένει σταθερά γύρω από τους 20 πόντους (62-43, 25’). Δύο διαδοχικά τρίποντα του Ρέι έδωσαν ελπίδα στους φιλοξενούμενους (67-53, 27’), οι Ισπανοί είχαν βρει όμως ρυθμό και διατηρήθηκαν σε θέση ισχύος (74-57, 30’).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 17-9 έριξαν τη διαφορά στο -9 με τρίποντο του Γιαννόπουλου δείχνοντας... σφυγμό (83-74, 38'). Μέσα σε 14 δευτερόλεπτα όμως, ο ΜακΦάντεν πέτυχε δύο σερί τρίποντα, έκανε το 91-76 και καθάρισε την υπόθεση νίκη για την Μπούργος.

Δεκάλεπτα: 24-13, 54-34, 74-57, 93-76.

Πηγή: superbasket.gr