Δεν τα κατάφερε ο ΟΑΧανίων στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Οι γηπεδούχες έχασαν στο κλειστό του Κλαδισού με 63-67...

Δεν τα κατάφερε ο ΟΑΧανίων στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο κλειστό του Κλαδισού όπου οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν από το -10 απέναντι στα Χανιά, επικρατώντας με 63-67, με τις γηπεδούχες να χάνουν τεράστια ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, καθώς η Ντράμοντ αστόχησε σε δύο βολές στα 9’’, με το σκορ στο 63-65.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με ένα πόντο (16-17), τα Χανιά πήραν τα ηνία του αγώνα και με την Ντράμοντ να κάνει σπουδαίο παιχνίδι, έτρεξαν ένα επιμέρους 21-15, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με 37-32. Η ομάδα των Χανίων συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, έφτασε στο +10 στο 24’ (46-36), όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε, μείωσε στον πόντο στο 28’ (50-49) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 52-52.

Η αντεπίθεση του «τριφυλλιού», που είχε και την ηχηρή στήριξη του κόσμου του, συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, αποκτώντας προβάδισμα επτά πόντων στο 38’ (58-65). Τα Χανιά, με τις Μπουθ και Μπιν, μείωσαν στο καλάθι (63-65) στα 37’’, όμως η Ντράμοντ αστόχησε σε δύο βολές για την ισοφάριση στα 9’’, η ΜαΚάι κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από την Ψυχογιού, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την τεράστια εκτός έδρας νίκη με 63-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-32, 52-52, 63-67.

ΟΑΧ (Νανάκος): Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 4, Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Α. 4, Ψυχογιού 8, Μπιν 15, Δασκουλίδου 2, Ντράμοντ 20, Μπούθ 10, Βιντσιλαίου Σ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ρίντ 20, Μαυράκη, Μουλή 3, Καλαμπάκου 8, Καρακασίδη, 9,Πολίτη 2, Διέλα 12, Μακέι 13, Κουκή