Δεν τα κατάφερε κόντρα στην ανώτερη Νίζνι το Περιστέρι

Οι Περιστεριώτες έχασαν 82-76 και έπεσαν στο 6-5 για την φάση των Ομίλων του Basketball Champions League…

H ήττα στο Νόβγκοροντ συνέχισε την πορεία του στο Basketball Champions League 2019/20 το Περιστέρι. Η Νίζνι το νίκησε με 82-76, ανέβηκε στο 7-4 και έριξε την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου στο 6-5, με τον Μάικλ Τζένκινς και τον Μπράντον Μπράουν να κάνουν τη διαφορά για τους γηπεδούχους που είχαν στη σύνθεσή τους και τον μέχρι πριν από μερικές μέρες βασικό σέντερ της Λάρισας, Τερέλ Παρκς. Γιανίκ Μορέιρα στο δεύτερο μέρος και Στίβεν Γκρέι στο πρώτο ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από το Περιστέρι, το οποίο βρέθηκε στο -15 (36-21), έμεινε στον ρόλο του κυνηγού, είχε τις ευκαιρίες του, αλλά στο τέλος έφυγε με την ήττα από το Νόβγκοροντ.

Μπροστά από νωρίς, η Νίζνι έδωσε το δικό της τέμπο στο ματς χωρίς μάλιστα να κάνει κάτι πραγματικά εντυπωσιακό. Το 8-3 στο τέταρτο λεπτό το διαδέχθηκε το 15-11 από το τρίποντο του Μπαμπούριν, πριν βάλει ο Τζένκινς δύο συνεχόμενα μακρινά σουτ για το 21-12 στο 8'. Ο Παρκς ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ την ώρα που το Περιστέρι στηριζόταν στον Γκρέι, έμενε κοντά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18), αλλά κυνηγούσε συνεχώς. Στρέμπκοφ (29-20 στο 13') και Κομόλοφ - Μπαμπούριν με περιφερειακά σουτ (36-21 στο 14') κράτησαν την ομάδα του Παπανικολόπουλου σε απόσταση, με το 45-38 του ημιχρόνου να κρατά το Περιστέρι όρθιο.

Τα τρίποντα του Κομόλοφ κράτησαν τη Νίζνι μπροστά και σε απόσταση, όμως ο Χάτσερ είχε βρει ρυθμό στις αρχές της τρίτης περιόδου και μαζί με τους Μόουζες - Μορέιρα μείωσαν στους έξι (55-49) όταν όλα έδειχναν εναντίον του Περιστερίου και στους τέσσερις λίγες φάσεις αργότερα πριν ο Αγκολέζος ψηλός σκοράρει γκολ-φάουλ για το 55-54 και ο Κάζινς βάλει μπροστά την ομάδα του (55-56). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-63, όμως η Νίζνι άνοιξε το τέταρτο με ένα σερί 10-0 σε τρία λεπτά για το 72-63 που όμως δεν ήταν αρκετό για να της δώσει το ματς από τόσο νωρίς.

Βασιλόπουλος και Χάτσερ απάντησαν με ένα μικρό 5-0, μείωσαν στους τέσσερις (72-68 στο 35') και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με τον Μόουζες να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 74-73 στο 38' αλλά τον Μπράουν να απαντά με τρίποντο για το 77-73 και με 1/3 βολές για το 78-73 στα 82". Κάζινς με δίποντο και Μορέιρα με 1/2 μείωσαν στο καλάθι (78-76 στ1 25.5"), το ματς πήγε στη ρουλέτα των βολών και εκεί οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 6 (2), Μπράουν 17 (3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζένκινς 19 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Κομόλοφ 9 (3/4 τρίποντα), Παρκς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αντίποφ, Αστάπκοβιτς 6, Γκάνκεβιτς, Στρέμπκοφ 5, Γουίλις 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζμπάνοφ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 2, Κάζινς 4, Χάτσερ 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορέιρα 18 (7/9 δίποντα, 4/7 βολές), Μόουζες 10 (1), Μπλέικ, Γόντικας, Γκρέι 15 (4/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 2, Σαλούστρος, Σκορδίλης 1, Βασιλόπουλος 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ) .

Πηγή: sport24.gr