Νίκη στην Πάτρα επί της Όλντενμπουργκ ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί έκαναν το 1-1 στη φάση του Top-16….

Ο Προμηθέας άφησε πίσω του την ήττα από τη Μπρέσια και επικράτησε της Όλντενμπουργκ με 81-70 κάνοντας το 1-1 στη φάση του Top-16.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι στην Πάτρα, ο Προμηθέας είχε σε πολύ καλή κατάσταση τους Μπαμπ και Μαυροκεφαλίδη, πήρε σκορ από πολλούς παίκτες και χάρη στο σπουδαίο τρίτο δεκάλεπτο εξασφάλισε μία νίκη… χρυσάφι.

Oι Πατρινοί ξεκίνησαν καλύτερα και χάρη στους Έλις και Μπαμπ βρέθηκαν στο 14-10 (7’), με τους Μάντζαρη και Αγραβάνη να διαμορφώνουν το 24-20 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός έπεσε στο ματς και ο Προμηθέας διατηρήθηκε σε θέση οδηγού με τον Χολ να γράφει στο 33-25 (14’), δεν κατάφερε όμως να ξεφύγει στο σκορ, καθώς οι Λάρσον και Μαχάλμπασιτς μείωσαν σε 36-31 (17’). Οι Πατρινοί είχαν περισσότερες επιλογές στο σκοράρισμα κι έφτασαν στο +7 (42-35), το τρίποντο του Σβέτελμ όμως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 42-48.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά διατηρούσαν με άνεση τα ηνία του αγώνα (54-46, 26’), ενώ χάρη σε ένα ξέσπασμα του Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος πέτυχε επτά σερί πόντους έφτασαν στο 61-51 (28’), με τους Αγραβάνη και Λίποβι να γράφουν το 66-51 (29’) σε ένα σημείο που ο Προμηθέας κυριαρχούσε στο παρκέ.

Περίπου πέντε λεπτά πριν από τη λήξη ο Έλις έγραψε το 79-66 με τους Γερμανούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Οι Πατρινοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τα μεγάλα σουτ που έψαχναν και ο Προμηθέας εξασφάλισε την πρώτη του νίκη στο Top-16 με σκορ 81-70.

Δεκάλεπτα: 24-10, 42-38, 68-53, 81-70.

Πηγή:superbasket.gr