Nέα ήττα για την ΑΕΚ, 84-96 από την Μπαντίρμα

Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη ήττα για τους κιτρινόμαυρους που υποχώρησαν στο 7-4 και κινδυνεύουν να χάσουν την 1η θέση…

Η Μπαντίρμα σόκαρε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ καθώς επικράτησε με 84-96 επί της Ένωσης, με τους «κιτρινόμαυρους» να υποχωρούν στο 7-4 και την πρώτη θέση του ομίλου να χάνεται όπως φαίνεται, μετά την δεύτερη σερί ήττα στην διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι και έτσι τελείωσαν την πρώτη περίοδο αφού καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει μπροστά ύστερα καθώς ο Ματσιούλις μείωσε στον έναν πόντ, αφού ευστόχησε από τα 6 και 75 στην εκπνοή του χρόνου (20-21, 10'). Αρκετές εναλλαγές είχε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά (37-33, 24'), αλλά να χάνει το προβάδισμα μετά το επί μέρους σκορ 5-14 της Μπαντίρμα, βρέθηκε στο -5, λίγο πριν την ανάπαυλα (42-47, 20').

Διαφορετική ήταν η εικόνα της τρίτης περιόδου με τουυς φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό και να φτάνουν εώς και το +18 (54-72, 28'), με την Ένωση να βρίσκεται σε ρόλο κυνηγού και να «ψαλιδίζει» τη διαφορά στο τέλος (59-74, 30').

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν με το... μαχαίρι στα δόντια και μείωσαν γρήγορα στους 7 πόντους (73-80, 35'). Όμως οι Τούρκοι ανέβασαν και πάλι στροφές και βρέθηκαν στο +13, τρία λεπτά πρίν το φινάλε (77-90, 37'), καθώς υπερτερούσαν στα ριμπάουντ, έχοντας 33 ριμπάουντ έναντι 17 ριμπάουντ των παικτών του Παπαθεοδώρου.

Έτσι η Μπαντίρμα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε το διπλό με 84-96, μία νίκη που βελτιώνει το σκορ της σε 5-6 και αναγκάζει την ΑΕΚ να υποχωρήσει στο 7-4 παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Λάνγκφορντ που πέτυχε 27 πόντους σε 31' συμμετοχής.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χάζερ με 23 πόντους σε 33 λεπτά, έχοντας 5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 7/7 βολές ενώ Σμίθ πρόσεθεσε 19 πόντους σε 28 λεπτά που αγωνίστηκε με 5/6 δίποντα,4/6 τρίποντα και 1 βολή.

Για την ΑΕΚ δεν έφτασαν οι 27 πόντοι του Λάνγκφορντ που πέτυχε 8/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 5/6 βολές.

Δεκάλεπτα 20-21, 42-47, 59-74, 84-96

Πηγή: superbasket.gr