Εντός έδρας ήττα για το Περιστέρι από την ανώτερη Τενερίφη

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου ηττήθηκε με 54-80 για την 10η αγωνιστική της Basketball Champions League .

Δεν ήταν το πιο εύκολο ματς της σεζόν, δεν ήταν ο αγώνας με την περισσότερη πίεση για το αποτέλεσμα, όμως το Περιστέρι δεν κέρδισε σχεδόν τίποτα από την εντός έδρας αναμέτρησή του με την Τενερίφη (54-80) για τη 10η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ηττήθηκε "καθαρά", έπεσε στο 6-4 αλλά έμεινε στην τέταρτη θέση του Γ' ομίλου με διαφορά δύο νικών από την πέμπτη Μπάμπεργκ, την ώρα που οι Ισπανοί ανέβαιναν στην κορυφή με 9-1. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας δεν είχε αντίπαλο, σκόραρε, δημιούργησε και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, με τους Σερμαντίνι, Ντίεθ, Γκιέλο, Μπόγρη να τον βοηθούν για να μην αντιμετωπίσει ποτέ στη διάρκεια της αναμέτρησης προβλήματα η Τενερίφη.

Από νωρίς έκανε το παιχνίδι της η Τενερίφη, με τον Μπόγρη να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι, τον Χουέρτας να βάζει τα mid-range σουτ και τον Μορέιρα να είναι αρνητικός. Το 12-26 στο ένατο λεπτό έμοιαζε βαρύ για το Περιστέρι, που μπήκε σε μια ακόμα πιο δύσκολη κατάσταση όταν ο Σαλίν έβαλε μακρινό σουτ για το 19-37 στο 14'. Το timeout του Παπανικολόπουλου ακολούθησε αντιαθλητικό επιθετικό φάουλ του Χάτσερ, με τους Ισπανούς να βάζουν το όγδοο τρίποντό τους για το 23-43 στο 16' που τους βοήθησε να διατηρήσουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι, δεν έβρισκαν χώρους στην περιφέρεια για να εκτελέσουν και το 32-47 του ημιχρόνου δεν τους άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας για μια μεγάλη ανατροπή.

Στόχος του Περιστερίου ήταν να μαζέψει το σκορ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Δεν το κατάφερε όμως, καθώς είχε μερικές άστοχες επιθέσεις στο -13, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να εκμεταλλευθούν και πάλι τις συγκυρίες για το 38-59 με σκορ και δημιουργίες του Χουέρτας που δεν είχε αντίπαλο στην αναμέτρηση. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-66, το τέταρτο είχε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα και ελάχιστες ήταν οι "καλές" φάσεις με τους παίκτες του Βιντορέτα να σηκώνουν το πόδι από το γκάζι, αλλά και πάλι να μην αντιμετωπίζουν την παραμικρή δυσκολία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 5 (1), Κάζινς 6 (3/5 δίποντα), Γόντικας 4, Καράμπελας 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Σαλούστρος 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπλέικ, Γκρέι 3 (1/5 σουτ), Χάτσερ 4 (2/6 σουτ, 5 ασίστ), Μορέιρα 6 (3/7 δίποντα), Μόουζες 4 (1/5 σουτ), Σκορδίλης 10 (5/8 δίποντα), Βασιλόπουλος

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Καμπρέρα 1, Γκιέλο 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κονατέ 6 (1), Γκέρα 3 (1), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπόγρης 7 (3/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντίεθ 8 (2), Χουέρας 11 (10 ασίστ), Λόπεθ 11 (1), Σαλίν 7 (2), Σερμαντίνι 8, Σουάρεθ 5 (1)