ΝΒΑ: O Αντετοκούνμπο πήρε από το… χεράκι τους Μπακς

Ξεκίνημα με νίκη στο 2020 με 106-104 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς

Οι Μιλγουόκι Μπακς, έστω και αν κόντεψαν να ανοίξουν την χρονιά με γκέλα, αφού υποτίμησαν τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, τελικά έφτασαν στη νίκη με 106-104. Μία νίκη που χρωστάνε στον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Βλέποντας τους συμπαίκτες του να είναι υπερβολικά χαλαροί και άστοχοι (αφού με εξαίρεση τον Ρόμπιν Λόπεζ όσοι άλλοι παίκτες των Μπακς επιχείρησαν τουλάχιστον 5 σουτ είχαν ποσοστό κάτω από το 50%), ο "Greek Freak" πήρε την κατάσταση στα χέρια του.

Ο Γιάννης ήταν ίσως ο μόνος που πήρε το παιχνίδι στα σοβαρά εξ αρχής, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους με 10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Ήταν μάλιστα ο Γιάννης που με τρίποντο έκανε το σκορ 106-100 με σχεδόν δύο λεπτά να μένουν για το φινάλε, δείχνοντας να καθαρίζει το παιχνίδι, αλλά και αυτός που στην τελευταία φάση του αγώνα απέτρεψε το θαύμα, αφού έπειτα από δύο άστοχες βολές του Μπρουκ Λόπεζ και με το σκορ στο 106-104 έκοψε το σουτ απελπισίας του Κόβινγκτον από τη μία μπασκέτα στην άλλη.

Ο Κρις Μίντλετον με 13 πόντους (αλλά 5/18 σουτ) ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Μπακς, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 11 πόντους και τον Έρικ Μπλέντσο 10 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Σάμπαζ Νέιπιερ είχε 22 πόντους, ο Γκοργκούι Τζενγκ 15 πόντους και οι Τζέιλεν Νόελ και Τζος Οκότζι από 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-23, 52-51, 77-71, 106-104

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 32 (3 τρίποντα, 17 ριμπάουντ), Μίντλετον 13 (5/18 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 11 (0/5 τρίποντα, 6 κοψίματα), Μπλέντσο 10 (6 ριμπάουντ) ΝτιΒιντσέντζο 6 (8 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 7 (5 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 7 (1), Χιλ 5, Κόνατον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόρβερ 8 (2)

ΓΟΥΛΒΣ: Κόβινγκτον 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μάρτιν 3 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο), Τζενγκ 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νέιπιερ 22 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάλβερ 10 (5/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπελ 2, Μπάτες-Ντιοπ 10 (2), Ριντ 11 (2), Νόελ 12 (2), Οκότζι 12 (1)