Νίκη παραμονής: Το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικράτησε 72-61 του Κολοσσού

Σημαντική επικράτηση για την ομάδα του Ζιάγκου

Σημαντικό… βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε το Ρέθυμνο Cretan Kings, που επικράτησε 72-61 του Κολοσσού στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Έτσι, η ομάδα του Χρήστου Ζιάγκου βρίσκεται πλέον στο 5-8, όπως και οι Ροδίτες από την πλευρά τους.

Κορυφαίος των Κρητικών ήταν ο Φράνκαμπ με 23 πόντους, με τον Γκόρντον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 10 ριμπ., τον Λι να είχε επίσης 13π. και τον Κάρτερ 12π.

Από τους Ροδίτες, ξεχώρισε ο Κρόμα με 20 πόντους, αλλά και ήταν και μοιραίος με απανωτά λάθη στα τελευταία λεπτά.

Περισσότερη ενέργεια από το Ρέθυμνο στην αρχή του ματς, όπου προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (10-5) στα πρώτα πέντε λεπτά. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με καλές άμυνες, αλλά και τον Κρόμα να είχε πάρει… φωτιά επιθετικά, με αποτέλεσμα να τον σπρώξει σε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 1-12, για το +6 (11-17), στο 7’. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Κρητικοί έκαναν «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι (17-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Κρόμα συνέχισε το ίδιο «καυτός» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας στο +8 (17-25) τον Κολοσσό, ο οποίος διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (20-27), μέχρι το 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, αλλά οι Φράνκαμπ και Χριστοδούλου «ζεστάθηκαν» επιθετικά, ισοφαρίζοντας (27-27), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 36-36.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολία στα πρώτα πέντε λεπτά (38-41). Εκεί, το παιχνίδι «ζεστάθηκε» χάρη στον Φράνκαμπ, ο οποίος ανέβασε στροφές, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να κάνει ένα 12-1 για το +8 (50-42), στο 27’. Η αντίδραση των Ροδιτών ήρθε με τον Κρόμα, με τη διαφορά να πέφτει στο τρίποντο (50-47), ωστόσο ο Φράνκαμπ δήλωσε ξανά «παρών» και έτσι οι Κρητικοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (57-51).

Πολύ καλές άμυνες από τον Κολοσσό στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου κρατώντας για πάνω από έξι λεπτά το Ρέθυμνο χωρίς καλάθι, κατάφερε να περάσει εκ νέου μπροστά (57-58). Ωστόσο, οι Κάρτερ και Λι ήταν εκείνοι που έδωσαν λύσεις στους Κρητικούς, καθώς με δικά τους μεγάλα σουτ έκαναν ένα 11-0 και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (68-58), στο 39’. Εκεί, ουσιαστικά κρίθηκε το ματς και η νίκη πήγε στο Ρέθυμνο με το τελικό 72-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 13 (3), Χάρις, Κάρτερ 12 (4), Γκόρντον 13 (10ριμπ.), Φράνκαμπ 23 (4), Χριστοδούλου 8 (1), Χότον, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης, Γαρέζος, Ραζής 3 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 10, Μπρέιζελτον 11 (3), Τζάκσον 5 (1), Τσαλμπούρης 8 (2), Κρόμα 20 (1), Γκρίφιν 1, Μωραΐτης 2, Ντάνιελς 4, Τουτζιαράκης, Παύλος.