Εύκολη νίκη για τον ΟΑΧανίων κόντρα στα Μελίσσια

Κέρδος οι μικρές αθλήτριες που χρησιμοποιήθηκαν από τις γηπεδούχες...

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Γυναικεία ομάδα του ΟΑΧανίων για την Α1 Εθνική κατηγορία του μπάσκετ, κάνοντας έτσι το 8-2. Τα κορίτσια του ΟΑΧ επικράτησαν εύκολα 76-57 των Μελισσίων και παρέμειναν στην 2η θέση της βαθμολογίας. Στα θετικά και η χρησιμοποίηση από τον Σταύρο Νανάκο νέων κοριτσιών, δίνοντας ανάσες στις κάποιες αθλήτριες του.

Αιχμή του δόρατος για τις γηπεδούχες η Μπουθ που στο 1ο δεκάλεπτο είχε 11 πόντους.

Οι γηπεδούχες κατάφεραν να ελέγξουν από νωρίς το παιχνίδι και δεν είχαν πρόβλημα να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 25-11 στη συνέχεια η διαφορά έφτασε και το +19 με τρίποντο της Θεοδοσουλάκη (32-13). Προσωρινά τα Μελίσσια μείωσαν σε 32-19 όμως στη συνέχεια και πάλι ο ΑΟΧ αύξησε τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 42-23.

Και στην 3η περίοδο οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές, πετυχαίνοντας μάλιστα μέχρι και +26 (60-34) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 63-39.Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε η συνέχεια αφού με καλάθι και πάλι της Θεοδοσουλάκη έγινε το +28 (69-41). Ακολούθησαν λάθη του ΟΑΧ που έδωσαν την ευκαιρία στα Μελίσια να κάνουν ένα σερί 0-13 και να μειώσουν σε 69-54 όμως μέχρι εκεί… Το ροζ φύλλο πήγε ξανά στις Χανιώτισσες που συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 42-23, 63-39, 76-57

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Μπιν 4, Πρασιανάκη 2, Θεοδοσουλάκη 10 (2/2 τρ.), Α. Βιντσιλαίου 11, Ψυχογιού 2, Λίτσι 4, Παπαδάκη 7, Δασκουλίδου 7 (1), Στ. Βιντσιλαίου 8, Ντράμοντ 8 (1), Μπουθ 13.

ΚΑΟ Μελισσίων (Μαργαρίτα Μάλαμα): Παλαμάρη, Τσέτα, Ναυροζίδου 4, Στεφάνου 11, Παναγιωτίδη 11 (1), Κοιλιαρίδη 9 (1), Ζακυνθινού 4, Κούκη 8, Κούρπα, Στ. Μαρκουλάτου 2, Η. Μαρκουλάτου, Γιαμπάνη 8.