Δύσκολη η πρόκριση για τον ΠΑΟΚ που έχασε από την Σομπατέλι

Μειώθηκαν οι ελπίδες πρόκρισης στους «16» της Basketball Champions League για τον δικέφαλο του βορρά…

Ο ΠΑΟΚ ήταν νωχελικός για μεγάλο διάστημα του αγώνα, παρουσιάστηκε ξανά άστοχος από την περιφέρεια και ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη Σομπατέλι (89-80) και να χάσει σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

Γύρισε από το -17 ο δικέφαλος στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, δύο μεγάλα σουτ της ουγγρικής ομάδας όμως έβαλαν τέλος στην αντεπίθεση διαρκείας των παικτών του Κώστα Χαραλαμπίδη. Μέσα σε όλα, με 1'56'' για το τέλος του αγώνα, ο Νίκος Σταυρόπουλος αποβλήθηκε από τον πάγκο του ΠΑΟΚ για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές.

Όπως συνέβη προ τριών ημερών στο Λαύριο, ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά. Είχε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, γεγονός που επέτρεψε στη Σομπατέλι να αποκτήσει μικρό προβάδισμα. Η ουγγρική ομάδα επένδυσε στο περιφερειακό σουτ και τους αιφνιδιασμούς για το +5 (21-26) της πρώτης περιόδου, που βρήκε τον δικέφαλο δίχως εύστοχο περιφερειακό σουτ (0/3 τρίποντα) και με τον Ζέιν Νόουλς να είναι ο μοναδικός που απειλούσε με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι.

Τα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν εξαιρετικά για τους γηπεδούχους. Δύο γρήγορα τρίποντα και ο έλεγχος των ριμπάουντ έφεραν την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη σε απόσταση βολής (27-29 στο 13'), αλλά από εκεί και πέρα... τίποτα. Η Σομπατέλι ξαναβρήκε ρυθμό, έβαλε συνεχόμενα σουτ και πήγε στα αποδυτήρια με το +14 (37-51) ως παρακαταθήκη για το δεύτερο μέρος. Τα προβλήματα του ΠΑΟΚ ήταν πολλά τόσο στην επίθεση (16/38 εντός παιδιάς) όσο και στην άμυνα, αφού είχε δώσει ελεύθερα σουτ στην ουγγρική ομάδα -που τα έβαλε κατά βάση (8/14 τρίποντα).

Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 (42-59 στο 23') για τη Σομπατέλι, που εκμεταλλευόταν την αμυντική αδυναμία των γηπεδούχων. Μόλις όμως ο Κώστας Χαραλαμπίδης χαμήλωσε το σχήμα (με τον Αντουέιν Γουίγκινς στο "4"), ο δικέφαλος βρήκε τον τρόπο -και την αφορμή- να πιέσει περισσότερο στην άμυνα. Η διαφορά έπεφτε λεπτό με το λεπτό, με αποτέλεσμα να μειωθεί σχεδόν στο μισό στο φινάλε του δεκαλέπτου (54-63). Γεγονός που επέτρεπε στον ΠΑΟΚ να ελπίζει πως μπορεί να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, ο Άνταμ Σμιθ πήρε... μπροστά και με τη βοήθεια όλων, η διαφορά έπεσε στον πόντο (66-67) με έξι λεπτά για το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύο μεγάλα περιφερειακά σουτ, έβγαλαν ισάριθμες άμυνες κι από το πουθενά βρέθηκαν ξανά στο +10 (66-76) με 4'23'' για το φινάλε. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πήρε τάιμ άουτ, αλλά η ουσία δεν άλλαζε πλέον. Οι παίκτες του είχαν μείνει από δυνάμεις, με τη νίκη να καταλήγει στους φιλοξενούμενους (80-89).

Αποτέλεσμα που τους διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης, την ώρα που ο δικέφαλος έχασε σημαντικό έδαφος για να πάρει το εισιτήριο για τους "16" της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 10 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαρικόπουλος 7 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 31 (8/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσόχλας 3 (1), Γουίγκινς 9 (5 ριμπάουντ), Εγκεκέζε, Καραμανώλης, Νόουλς 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούις 5 (2/9 σουτ), Μαργαρίτης 2, Σχίζας.

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Όκορν): Χούκερ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Περλ 9 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέντικ 14 (7/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βάραντι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουάσινγκτον 9 (3), Μπένκε 11 (2), Κάρι 6 (2), Φιλιποβίτι 10 (2), Λέικ 8.