Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο ΑΟΚ Χανιά

Νίκησε τον Βούρειο Χίου με 73-58...

Λίγο έλλειψε να πληρώσει την αδράνεια της τελευταίας περιόδου ο ΑΟΚ Χανιά στο χθεσινό παιχνίδι με τον Βούρειο Χίου αφού η ευρεία επικράτηση του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μετατράπηκε σε αγωνιώδη προσπάθεια για νίκη, με το λυτρωτικό 73-58 να έρχεται στο τέλος…

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και κατάφεραν με ευστοχία στα τρίποντα (4/5) και καλές επιλογές σε άμυνα σε επίθεση να πάρουν προβάδισμα μέχρι και 21 πόντους, κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο με το υπέρ τους 31-15.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού ο εκνευρισμός, η βιασύνη και τα συνεχή λάθη μετέτρεψαν το 38-17 σε 42-31 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε αρχικά χαμένο κατάφεραν να δώσουν νέο ενδιαφέρον μειώνοντας στον πόντο (55-54 στο 31΄). Μέχρι εκεί όμως αφού η ομάδα της Χίου δεν άντεξε παραπάνω…Με τέσσερα εύστοχα τρίποντα και τρεις εξαιρετικές άμυνες έγειρε η πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων που με ένα επιμέρους 14-0 στα τελευταία πέντε λεπτά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και ανάπνευσαν βαθμολογικά κρατώντας τους αντιπάλους τους στην απόγνωση της προτελευταίας θέσης.

Τα δεκάλεπτα :31-15, 42-31,52-51, 73-58

ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Κιγμέτογλου 20 (1), Ζανιδάκης 15 (5), Σκαμνάκης 13 (2), Κελεσίδης 10 (1), Κατράνας 6 (1), Ιωακειμίδης 6, Αδοντάκης 3, Μηντζαρίδης, Αλεξίου, Πνευματικάτος, Βρεττός, Κουρουμούσης.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής: ΑΟΚ Χανιά-Βούρειος Χίου 73-58, Τα Φανάρια-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 65-50, Ένωση Ιλίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 79-78, Ερμής Σχηματαρίου- Αργοναύτης Τριγλίας 65-50, Αίαντας Αυλίδας- Πέρα 62-77, Μίλων- Χαλκίδα 64-69, Άρης Θήβας-ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ 75-81.

Η βαθμολογία:1.Αργοναύτης Τριγλίας 14 , 2.Κρόνος Αγ. Δημητρίου 14, 3.Ένωση Ιλίου 13, 4.Τα Φανάρια 13, 5.Χαλκίδα 13 , 6.ΕΦΑΟΖ 13 , 7.Άρης Θήβας 12, 8.Μίλων 12 , 9.Ερμής Σχ. 12 , 10.Πέρα 12 , 11.ΑΟΚ Χανιά 11 , 12. ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ 11 , 13.Βούρειος Χίου 10 , 14.Αίαντας Αυλίδας 8.

Η επόμενη (22/12): Χαλκίδα- ΑΟΚ Χανιά .