Σε τροχιά πρόκρισης το Περιστέρι

Νίκησε την Γκαζιαντέπο 87-79 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Basketball Champions League

Την πέμπτη του νίκη σε 8 αγωνιστικές στο BCL πανηγύρισε το Περιστέρι που επικράτησε της Γκαζιαντέπ με 87-79 παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου νίκησε με 87-79, έφτασε το 5-3 και παρέμεινε στην 4άδα του ομίλου του με κορυφαίο τον Μόουζες, ο οποίος είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Η ομάδα του Περιστερίου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με την Γκαζιαντέπ. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος πέτυχε 2/2 τρίποντα και 2/2 δίποντα με το καλησπέρα και βοήθησε τους συμπαίκτες του να πάρουν αέρα έως και 11 πόντων φτάνοντας στο 30-19, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα για τα πρώτα 10' της αναμέτρησης.

Το ξεκίνημα της β' περιόδου ανήκε στου φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει και μείωσαν γρήγορα, φτάνοντας κάποια στιγμή στους -5 (45-40). Οι βολές του Μόρισον στο τέλος και το λέι απ του Χάτσερ διαμόρφωσαν το 48-40 το οποίο ήταν και το σκόρ του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο, το Περιστέρι θέλησε εκ νέου να ανοίξει την ψαλίδα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έως και στο +18 (59-41, 23'), ενώ από εκεί και ύστερα οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν στους -5 (69-64) με το τρίτο δεκάλεπτο να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς.

Στα τελευταία 10 λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν ποτέ στην ομάδα της Γκαζιαντέπ να απειλήσει ουσιαστικά και να προηγηθεί. Έβαλαν μεγάλα σουτ σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού και σε συνδυασμό με τη διαφορά που είχαν χτίσει στο σκορ, κατάφεραν να πανυγηρίσουν την νίκη με 87-79

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79.