Ήττα του Άρη από τον Πανιώνιο στη Θεσσαλονίκη

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τους φιλοξενούμενους, με την πλάτη στον τοίχο οι γηπεδούχοι…

Άπαντες στο στρατόπεδο του Άρη χαρακτήριζαν ως… τελικό το παιχνίδι απέναντι στον Πανιώνιο. Έναν τελικό τον οποίο οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν κατά κράτος, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης, με πρωταγωνιστές τους Ντούρεν και Βεργίνη, να παίρνει την νίκη με 80-86 και παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας στο 4-6, την ώρα που οι γηπεδούχοι, όντας τελευταίοι με 2-8, είναι με την… πλάτη στον τοίχο

Μάχη πόντο – πόντο ανάμεσα στις δύο ομάδες εξελίχθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (20-19), τον Πανιώνιο, όμως, να τρέχει ένα σερί 0-9, μετατρέποντας το 29-26 του 13’ σε 29-35 στο 15’, με τους «κυανέρυθρους» να προηγούνται στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους με 47-49.

Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους γηπεδούχους, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, καθώς ο Πανιώνιος, με πρωταγωνιστές τους Σάμιουελς και Βεργίνη, ξέφυγε με 10 πόντους (49-59), προβάδισμα το οποίο συντήρησε μέχρι το 30’, το οποίο και έκλεισε προηγούμενος με 59-68, μετά από τρίποντο στην εκπνοή του Καμαριανού. Ο Άρης, με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη, επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας στο καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά (71-73), ενώ ο Ντραγκίσεβιτς ισοφάρισε στο 35’ σε 73-73, με το παιχνίδι να ξεκινά από την αρχή. Το τρίποντο του Φλιώνη στο 36’ έφερε τον Άρη μπροστά με 76-75, με τον Μπράουν να φέρνει την ομάδα του στο +3 (78-75), όμως ο Πανιώνιος κράτησε την ψυχραιμία του και με πρωταγωνιστή τον Ντούρεν, έτρεξε ένα γρήγορο 0-7 και πέρασε εκ νέου μπροστά με 78-82, με τους Νεοσμυρνιώτες να φτάνουν τελικά στην τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 80-86, βουλιάζοντας όλο και περισσότερο τους Θεσσαλονικείς.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86

Πηγή: superbasket.gr