Διεκδικεί ξανά την πρόκριση ο ΠΑΟΚ με τη νίκη επί της Βόννης

Χάρη σε καλάθι του Μαργαρίτη στα 18'', βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του σε 3-5…

Σπουδαία εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ που πήρε μεγάλο διπλό στην Γερμανία επικρατώντας της Βόννης με 83-85 χάρη σε καλάθι του Μαργαρίτη στα 18'', βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του σε 3-5. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς άφησαν πίσω τους την κακή εκκίνηση και μπορούν να ελπίζουν και πάλι σε πρόκριση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο πεντάλεπτο (11-11), οι γηπεδούχοι όμως έκαναν επιμέρους σκορ 14-4 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 25-15.O ΠΑΟΚ επιχείρησε να μειώσει και το έκανε βρίσκοντας διαδοχικά τρίποντα από τους Τσόχλα και Μπεστ (29-24, 12’).Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τις λύσεις, κράτησαν τη διαφορά, με τον «δικέφαλο» να πλησιάζει και πάλι με τρίποντο του Λιούις (44-40, 18’), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 50-45.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε μετά την ανάπαυλα ο ΠΑΟΚ, καθώς μέσα σε 4 λεπτά έφερε το ματς στα ίσα (55-55, 23’), ενώ χάρη στους Σμιθ και Μπεστ έφτασε στο +5 (61-66, 26’). Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη κλείδωσαν την άμυνά τους, περιόρισαν τα λάθη και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 69-73.Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Βόννη να ισοφαρίζει σε 73-73 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Με το σκορ στο 81-81, ο Νόουλς πέτυχε το λέι απ στα 38’’ κάνοντας το 81-83, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με δύο βολές, ο Μαργαρίτης όμως, με όμορφο φλόουτερ στα 18'' κράτησε το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ (83-85). Στην τελευταία επίθεση οι παίκτες της Βόννης έψαξαν το νικητήριο τρίποντο, τα δύο σουτ που επιχείρησαν όμως δεν βρήκαν το στόχο και η ελληνική ομάδα εξασφάλισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85.

Πηγή: superbasket.gr