Παίζοντας σπουδαία άμυνα το Περιστέρι νίκησε την Νίμπουργκ

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το σκορ τους σε 4-3…

Μεγάλη εμφάνιση και σημαντική νίκη για το Περιστέρι, που επικράτησε της Νίμπουργκ με 75-65 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-3, με την γερμανική ομάδα να γνωρίζει την δεύτερη ήττα της σε 6 αγωνιστικές.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στίβεν Γκρέι με 19 πόντους (2/3διπ, 4/10τριπ, 3/4β), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Μορέιρα (12π, 10ρ με 7 επιθετικά) και Μόουζες (8π, 11ρ).

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με τους Σμμιθ και Γκρέι να ηγούνται έφτασε στο 13-5 μετά από 5 λεπτά αγώνα.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, τα τρίποντα των Γκρέι και Χάτσερ όμως έκαναν το 23-13, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 25-15.

Μόουζες και Μορέιρα έκαναν τη διαφορά στις δύο ρακέτες, οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις και από την περιφέρεια και η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (37-24, 16’). Οι Γερμανοί έκαναν αρκετά λάθη, δεν μπορούσαν να περιορίσουν τους παίκτες του Περιστερίου, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-30.

Ένα γρήγορο σερί 5-0 από τον Γκρέι ανέβασε τη διαφορά στο +17 με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γερμανούς να απαντούν με δικό του σερί 9-0 μειώνοντας στους 8 (47-39, 24’). Αγραβάνης και Γκρέι έδωσαν τη λύση από την περιφέρεια και το Περιστέρι άνοιξε και πάλι τη διαφορά (53-39, 16’), με τον Χάτσερ από την γραμμή, να διαμορφώνει το 59-45 της τρίτης περιόδου. Περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη, ο Γκρέι πέτυχε το 4ο τρίποντό του και ανέβασε τη διαφορά στο +17 κάνοντας το 69-52. Ο ρυθμός έπεσε στα τελευταία λεπτά, η Νίμπουργκ πίεσε και μείωσε στους 10 (75-65), δίχως όμως να καταφέρνει να κάνει κάτι περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65.

Πηγή: superbasket.gr