ΕΚΑΣΚ: Πήρε το ντέρμπι με την Ιεράπετρα η Μεσαρά

Νίκησε 67-66 στο εξ΄αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής...

Πολύ ενδιαφέρον είχε το εξ΄ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ ανάμεσα στη Μεσαρά και την Ιεράπετρα, στο οποίο επικράτησαν τελικά οι γηπεδούχοι με 67-66.

Οι δύο ομάδες έδειξαν από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, με το 10λεπτο να ολοκληρώνεται με 18-17. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες λύσεις και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 33-38. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι, με τρίποντα των Κατσαπρακάκη και Στεφανουδάκη πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ για να πάμε στο 4ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δίνουν «μάχη» για τη νίκη. Με ένα επιμέρους σκορ 0-8, η Ιεράπετρα έκανε το 65-63 λίγο πριν το τέλος ενώ ο Μαντέλλος με κλέψιμο έκανε το 66-65. Στα 12΄΄ πριν τη λήξη ο Στεφανουδάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με την Ιεράπετρα να μην μπορεί να βρει το καλάθι που θα άλλαζε τις ισορροπίες…
Tα δεκάλεπτα: 18-17, 33- 38, 51- 47 , 67-66