Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ: Νέα νίκη για τις Γυναίκες του ΟΑΧανίων

Επικράτησαν 67-57 της Νίκης Λευκάδας με κορυφαία την Ντράμοντ...

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Χανιά ξεπέρασαν το εμπόδιο της Νίκης Λευκάδας, φτάνοντας στην επικράτηση με 67-57, βάζοντας, παράλληλά, τέλος σε ένα αρνητικό σερί δύο ηττών.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για ένα ημίχρονο, με την Νίκη να πηγαίνει στην ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (34-35). Το 3ο δεκάλεπτο, όμως, ήταν μονόλογος για τα Χανιά, που με ένα επιμέρους 21-9, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε, όπως δείχνει το τελικό 67-57.

Η Μιράντα Ντράμοντ το πήρε προσωπικά και παίρνοντας στην πλάτη της την ομάδα συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο της φτάνοντας τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο σουτάροντας με 60% από τη γραμμή του τριπόντου!

Έτσι, μετά από έξι αγωνιστικές, η ομάδα του ΟΑΧ ανέβηκε στο 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-35, 55-44, 67-57

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής: Σπόρτιγκ-Ολυμπιακός 75-81, ΟΑ Χανίων-Νίκη Λευκάδας67-57, ΠΑΟΚ-Εσπερίδες 71-62, Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 83-65, Δάφνη Αγίου Δημητρίου-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 71-65, Ελευθερία Μοσχάτου-ΚΑΟ Μελισσίων 96-66

Η βαθμολογία: 1) Ολυμπιακός 12, 2) Ελευθερία Μοσχάτου 11, 3) Παναθηναϊκός 10, 4) ΟΑ Χανίων 10, 5) Σπόρτιγκ 9, 6) ΠΑΟΚ 9, 7) Νίκη Λευκάδας 8, 8) Εσπερίδες 8, 9) Δάφνη Αγίου Δημητρίου 8, 10) ΠΑΣ Γιάννινα 8, 11) Κρόνος Αγίου Δημητρίου 8, 12) ΚΑΟ Μελισσίων 7

Η επόμενη: Εσπερίδες-ΟΑ Χανίων