Basket League: Βαριά ήττα για Ρέθυμνο από τον ΠΑΟΚ

Ο δικέφαλος επικράτησε με 78-56 στο «Παλατάκι» σε ένα ματς που προηγήθηκε με 22-0!

Όταν μπαίνεις σε ένα παιχνίδι και βρίσκεσαι πίσω στα πρώτα λεπτά με 22-0 (!) δεν μπορείς να περιμένεις κάτι περισσότερο. Αυτό συνέβη σήμερα για το Ρέθυμνο, που γνώρισε την συντριβή από τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» με 78-56.

Τραγική ήταν η εικόνα των Ρεθυμνιωτών στα πρώτα λεπτά, καθώς έμειναν πίσω στο σκορ με 22-0 ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 33-8, δηλαδή με 25 πόντους διαφορά.

Αρχικά οι Μαργαρίτης και Σαρικόπουλος και στη συνέχεια Ουίγκινς και Σμιθ έκαναν ό,τι ήθελαν την κρητική άμυνα από ρακέτα και περιφέρεια. Το ματς κρίθηκε από νωρίς, με τον Φράνκαμπ να παλεύει ουσιαστικά μόνος του για το Ρέθυμνο, σημειώνοντας 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 33-8, 45-30, 62-47, 78-56

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 3 (1), Σμιθ 12, Μαργαρίτης 11 (1), Γουίγκινς 17, Σαρικόπουλος 11, Σχίζας 2, Τσόχλας 2, Χατζηνικόλας, Μπεστ 10 (2), Καραμανώλης, Εγκεκέζε 2, Νόουλς 8.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Μαραγκάκης, Μάρεϊ 2, Χάρις 6, Γκόρντον 9, Φράνκαμπ 18 (3), Χριστοδούλου 9, Χότον 3, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης, Λαναράς 3 (1), Γαρέζος, Ραζής 3 (1).