Με εμφάνιση από τα παλιά ο Ολυμπιακός νίκησε την Άλμπα

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 80-99 στο Βερολίνο για την 10η αγωνιστική της διοργάνωσης…

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση στο Βερολίνο, πέτυχε 14 τρίποντα, είχε 23 ασίστ, 10 περισσότερες από τον μέσο όρο του σε 9 αγωνιστικές και πήρε μία εύκολη και επιβλητική νίκη επί της Άλμπα με 80-99.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν παίζοντας πολύ καλή άμυνα, Παπανικολάου και Σπανούλης είχαν από 1 εύστοχο τρίποντο και βρέθηκαν από νωρίς σε θέση οδηγού (8-16, 5’). Με πολύ καλό διάβασμα σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και με τρίποντα του Παπανικολάου η διαφορά ανέβηκε στο +14 (11-25, 8’), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 17-30.

Ο Ρότσεστι δημιουργούσε εκπληκτικά για τους συμπαίκτες του, έφτασε τις 5 ασίστ, με τον Ολυμπιακό να έχει φτάσει σε double score (17-34, 12’) έχοντας κυριαρχήσει και στα ριμπάουντ (5-11). H ευστοχία από την περιφέρεια καλά κρατούσε, ο Σπανούλης με το δεύτερο δικό του έκανε το 23-42 (15’), με τον Βεζένκοφ να σκοράρει κάτω από το καλάθι για το +21 (32-53, 18’). Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, την ώρα που ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στις δύο άκρες του παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38-55.

Με το... μαχαίρι στα δόντια μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, ο Ρούμπιτ ευστόχησε και αυτός από την περιφέρεια για το 40-65 (24’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, στη συνέχεια, βρήκαν 4 μαζεμένα τρίποντα και μείωσαν τη διαφορά στους 16 (57-76) με την ολοκλήρωση της τρίτης περίοδου. Ο Μέισον είχε βρει ρυθμό, πέτυχε και τρίτο τρίποντο, με την Άλμπα να κάνει σερί 8-0 για το -14 (65-79), ο Ρότσεστι όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο δίνοντας ανάσα στον Ολυμπιακό (65-82, 32’). Ο «καυτός» Πολ με δύο σερί τρίποντα ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +20 (68-88, 35'). Οι παίκτες του Κεμζούρα διατήρησαν την ψυχραιμία τους, διαχειρίστηκαν καλα το προβάδισμα και ο Ρότσεστι με 2 βολές δαιτήρησε το μεγάλο προβάδισμα (73-94, 37'). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες κατέβασαν ρυθμό, με το τελικό αποτέλεσμα να έχει κριθεί εδώ και ώρα, με τον Ολυμπιακό να εξασφαλίζει τη νίκη επικρατώντας με 80-99.

Δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99

Πηγή: superbasket.gr