Γιάννης Αντετοκούμπο: Απίστευτο double-double και νίκη επί των Μπουλς με 124-115

Άγγιξε τους 40 πόντους σε ένα παιχνίδι όπου εμφανίστηκε … αφιονισμένος, παίρνοντας στις πλάτες του τους Μπάκς…

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε πάλι τους Μπακς στις πλάτες του. Για καλή του τύχη, είχε στο πλευρό του και έναν τρομερό Έρικ Μπλέντσο, κάτι που αποδείχθηκε αρκετό για το Μιλγουόκι για να λυγίσει - έστω και δύσκολα - την αντίσταση των Μπουλς με 124-115.

Ο Γιάννης βρέθηκε σε άγρια κατάσταση, με μοναδικός του αντίπαλος να είναι η... γραμμή των βολών. Ακόμα κι έτσι πάντως, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 38 πόντους με 12/19 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/20 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής!

Ο Μπλέντσο από την πλευρά του πρόσθεσε 31 πόντους και 8 ασίστ, με τον Γουέσλι Μάθιους να προσθέτει 15 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Κόμπι Γουάιτ είχε 26 πόντους, ο Ζακ ΛαΒίν 25 πόντους και ο Γουέντελ Κάρτερ 14 πόντους.

Το Σικάγο αποδείχθηκε πολύ πιο ανταγωνιστικό από ότι περίμεναν... όλοι, έχοντας μάλιστα προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (65-66). Στην τρίτη περίοδο όμως οι Μπακς ξύπνησαν και κλείνοντας το δωδεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 15-4 ξέφυγαν με 97-86.

Οι Μπουλς πάντως δεν τα παράτησαν, μειώνοντας σε 104-100 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και 108-105 λίγο αργότερα. Το Μιλγουόκι όμως δεν είχε σκοπό να χάσει αυτό το παιχνίδι και δίνοντας τη μπάλα στους Γιάννη και Μπλέντσο έφτασε στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 65-66, 97-86, 124-115

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 38 (13/24 σουτ, 1 τρίποντο, 11/20 βολές, 16 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 13 (1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλέντσο 31 (12/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μάθιους 15 (1), ΝτιΒιντσέντζο 4, Ιλιασόβα 2, Ρ. Λόπεζ 6, Χιλ 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπράουν (0/5 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κόναγκτον 6 (2), Κόρβερ 6 (1)

ΜΠΟΥΛΣ: Μάρκανεν 11 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάτσινσον 6 (7 ριμπάουντ), Κάρτερ 14 (6 ριμπάουντ), ΛαΒίν 25 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Σατοράνσκι 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιανγκ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουάιτ 26 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Αρκιντιάκονο 7 (1), Νταν 5 (1), Χάρισον