Τεράστιος Προμηθέας πέταξε εκτός Κυπέλλου τον Παναθηναϊκό (81-79)

Η ομάδα της Πάτρας έκανε την έκπληξη στο θεσμό

Ο Προμηθέας Πατρών έριξε τη… βόμβα στο Κύπελλο, αποκλείοντας τον περυσινό τροπαιούχο του θεσμού  Παναθηναϊκό, του οποίου επικράτησε 81-79.

Εξέλιξη… θρίλερ είχε η αναμέτρηση, καθώς τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Αχαιούς, οι οποίοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχαν κορυφαίους τους Έλις (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Χολ (15 πόντοι) και Αγραβάνη (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Καλάθης (23 πόντοι, 6 ασίστ) και Τόμας (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ) διασώθηκαν από το «τριφύλλι», που απέρχεται από το θρόνο του. Πρόβλημα με Φριντέτ προέκυψε στην ομάδα του Πεδουλάκη, με τον Αμερικανό γκαρντ να αποκομίζει ενοχλήσεις και να μην χάνει το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και περιόρισε τα ατού του Προμηθέα, ενόσω απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο τετράλεπτο (3-8). Οι «πράσινοι» διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία (7-13 στο 5’), αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, που έτρεξαν επιμέρους σκορ 7-1 και ισοφάρισαν (14-14 στο 7’).

Οι Αχαιοί απέκτησαν την απαιτούμενη ώθηση και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, πέρασαν μπροστά (18-16 στο 9’), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (20-19), με τον Φίλερ να μπαίνει στην εξίσωση και να συνδράμει επιθετικά.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Προμηθέα, που κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι παίκτες του Γιατρά είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και με πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη και Ρόμπινσον, έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με +10 (31-21 στο 14’).

Το κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και τους έφερε ακόμα και στο +15 (44-29 στο 18’), την ώρα που το «τριφύλλι» είχε βραχυκυκλώσει δημιουργικά. Η ομάδα του Πεδουλάκη βελτιώθηκε κάπως στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και μείωσε σε 47-35 (20’).

Ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά τους στις αρχές της τρίτης περιόδου και με σερί 8-0, έριξε τη διαφορά στο -7 (50-43 στο 25’). Εντούτοις, ο Προμηθέας απάντησε με επιμέρους σκορ 7-2 που ήρθε χάρη στην κυριαρχία του Έλις κάτω από τη ρακέτα των «πράσινων» (57-45 στο 27’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου και πλησίασαν (61-56), ωστόσο με ένα buzzer beater τρίποντο του Φίλερ, η ομάδα του Προμηθέα απομακρύνθηκε με +8 (64-56) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Από ‘κει και πέρα, μίλησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης για τον Παναθηναϊκό, που βελτίωσε ακόμα περισσότερο την άμυνά του με το κοντό σχήμα που επέλεξε ο Πεδουλάκης και πέρασε μπροστά με επιμέρους σκορ 10-2 (68-69 στο 35’).

Το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Οι Αχαιοί «έτρεξαν» σερί 6-0 και πήραν αέρα 6 πόντων (79-73 στο 39’).

Παρ’ όλα αυτά, ο Καλάθης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δύο διαδοχικά τρίποντα κράτησε όρθιο το «τριφύλλι» (79-79 στα 37 δευτερόλεπτα). Ο Χολ με λέι-απ διαμόρφωσε το 81-79, ενώ φιλοδώρησε και με τάπα σε τρίποντο του αρχηγού του Παναθηναϊκού.

Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα κατέληξε στον Τζόνσον, ο οποίος εκτέλεσε έξω από τα 6,75μ., όμως βρήκε στεφάνη και ο Προμηθέας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη και πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 15, Μπαμπ 6, Λίποβι 5, Αγραβάνης 15 (6 ριμπ.), Κασελάκης, Κατσίβελης, Φίλερ 9, Ρόμπινσον 10 (5 ασίστ), Μπόγρης 6, Έλις 15 (6 ριμπ.), Μαντζούκας, Μπαζίνας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 14 (12 ριμπ.), Ράις 3, Παπαγιάννης 8 (8 ριμπ.), Παπαπέτρου 10, Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 6, Φριντέτ 4, Καλάθης 23 (6 ασίστ), Γουάιλι 3, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.