Ευρωπαϊκές ήττες για Περιστέρι και ΠΑΟΚ

Δεν τα κατάφεραν σήμερα οι ελληνικές ομάδες …

Το Περιστέρι έκανε μεγάλη προσπάθεια κόντρα στη Νίζνι, επιχείρησε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα, δέχθηκε όμως ένα τρίποντο-μαχαιριά στο τέλος, το σουτ του Χάτσερ στην εκπνοή δεν βρήκε το στόχο και μοιραία ήρθε η ήττα.

Στο 2-2 πλέον η ελληνική ομάδα που είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Σκούτσι Σμιθ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από 11 πόντους είχαν Γκρέι και Μόουσες. Για τους νικητές που έχουν πλέον ρεκόρ 3-1, κορυφαίος ήταν ο Μπράντον Μπράουν με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για το Περιστέρι, αφού μετά από 5 λεπτά αγώνα βρέθηκε να ακολουθεί με διψήφια διαφορά (2-12). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρία σερί τρίποντα και πλησίασαν (11-14, 7’), το τέλος της πρώτης περιόδου όμως βρήκε τη Νίζνι να προηγείται με 15-21. Ο Χάτσερ ευτόχησε από την περιφέρεια και ισοφάρισε σε 24-24, οι φιλοξενούμενοι όμως έβρισκαν εύκολους αιφνιδιασμούς και με σερί 11-0 έφτασαν και πάλι στο +11 (24-35, 16’), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-40.

Ο Μπράουν συνέχιζε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στο Περιστέρι, καθώς όποτε η ψαλίδα έκλεινε ήταν εκεί για να κρατήσει μπροστά τη Νίζνι (42-48, 25’). Πέντε σερί πόντοι του Μόουσες έριξαν τη διαφορά στο -6 διαμορφώνοντας έτσι το 52-58 της τρίτης περίοδου.

Το Περιστέρι θέλησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά και το κατάφερε, καθώς με διαδοχικά καλάθια των Σμιθ και Χάτσερ η διαφορά έπεσε στον πόντο (68-69, 37’). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε άμεσα όμως, καθώς με φλόουτερ του Μπράουν έγινε το 68-71, ενώ ο Μπαμπούριν με εύστοχο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +6 (68-74, 38’). Ο Στίβεν Γκρέι φώναξε παρών και με το δεύτερο δικό του τρίποντο μείωσε (71-74), οι γηπεδούχοι όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74

Έχασε στο τέλος ο ΠΑΟΚ

Ο «δικέφαλος» βρέθηκε κοντά στην πρώτη του νίκη, είχε δεχθεί μόλις 5 τρίποντα σε ολόκληρο το παιχνίδι, η Ντιζόν όμως βρήκε 5 ακόμα από το 62-67 (35') υπέρ του ΠΑΟΚ και πήρε την τέταρτη διαδοχική της νίκη στην διοργάνωση με 81-76. Στο 0-4 ο «δικέφαλος» που δεν έχει γευτεί ακόμα την χαρά της νίκης.

Κορυφαίος των νικητών ο Χόλστον, οποίος έκρινε και το παιχνίδι με διαδοχικά τρίποντα, με 18 πόντους (1/2διπ, 5/9τριπ, με τους Σόλομον και Ζουλιέν να ακολουθούν με 13 και 12 ποντους αντίστοιχα, με τον τελευταίο να μοιράζει και 10 ασίστ. Από την άλλη, ο Σαρικόπουλος είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Λιούις είχε 13 πόντους και 5 ασίστ, με τους Σμιθ και Νόουλς να ακολουθούν με 10 πόντους έκαστος.

Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό από το ξεκίνημα, με την Ντιζόν να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 19-16. Σε όποιο σημείο του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ πλησίαζε, οι Γάλλοι έβρισκαν τρόπο να αντιδρούν και να ξεφεύουν, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 41-33. Μέσα σε 3 λεπτά στην τρίτη περίοδο, η Ντιζόν είχε χτίσει διψήφια διαφορά (50-40), οι Θεσσαλονικείς όμως αντέδρασαν, έκαναν επιμέρους σκορ 19-10 με πρωταγωνιστές τους Σμιθ και Σαρικόπουλο, βρέθηκε στο -1 μετά από 30 λεπτά αγώνα (60-59).

Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν έχουν πάρει κεφάλι στο σκορ με επιμέρους σκορ 2-8 (62-67, 35’). Η Ντιζόν όμως δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει και με επιμέρους σκορ 8-2 και δύο τρίποντα του Λελού πήρε εκ νέου το προβάδισμα (70-69). Δυο λεπτά πριν το φινάλε ο Λιούις έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ (70-72) με σουτ από την περιφέρεια, με τις δύο ομάδες να... ανταλλάσουν καλάθια στα επόμενα δευτερόλεπτα με τον Σαρικόπουλο να κρατάει όρθια την ομάδα του ένα λεπτό πριν τη λήξη (76-76, 39'). Στα 24'' για τη λήξη, ο Χόλστον έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το 79-76

Δεκάλεπτα: 19-16, 41-33, 60-59, 81-76

Πηγή: superbasket.gr