Νίκη της ΑΕΚ επί της Αντβέρπ

Η Ένωση έπαιξε εντυπωσιακή άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο ενώ ήταν εκπληκτικοί οι Ρέι- Σαντ- Ρος…

Η αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Αντβέρπ είχε τον χαρακτήρα του "τελικού" για την Ένωση, παρά το γεγονός πως βρισκόμαστε μόλις στην 3η αγωνιστική του Basketball Champions League. Οι "κιτρινόμαυροι" προέρχονταν από τρεις σερί νίκες σε πρωτάθλημα και BCL, με αποτέλεσμα να θέλουν όσο τίποτα τη νίκη απέναντι στη βελγική ομάδα.

Τελικά, χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο κράτησε μόλις στους 15 πόντους την Αντβέρπ, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλαν αντίδραση και επικράτησαν 62-51 των αντιπάλων τους, κάνοντας το 2/2 στην έδρα τους και ανεβαίνοντας στην 3η θέση του Group B.

Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα χαμηλό, αφού οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να σκοράρουν τόσο πίσω από τα 6.75μ. όσο και μέσα από το ζωγραφιστό. Ο Δημήτρης Μαυροειδής τραβούσε το κουπί στο σκοράρισμα, σημειώνοντας τους πέντε πρώτους πόντους της ΑΕΚ (5-7), ενώ στον αντίποδα ο Φαλ Φαγέ έβρισκε λύσεις για την Αντβέρπ, κυρίως μέσα από τη ρακέτα. Παράλληλα, οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν άστοχοι και στις βολές, με συνέπεια το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 12-11 υπέρ της Αντβέρπ.

Η είσοδος των Κέντρικ Ρέι και Δημήτρη Κακλαμανάκη πνοή στην ΑΕΚ τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε πέντε σερί πόντους με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι (18-18). Ωστόσο, εν αντιθέσει με τα προηγούμενα ματς, οι "κιτρινόμαυροι" δεν έβρισκαν λύση πίσω από τα 6.75μ (1/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος). Κάτι που δεν ίσχυε για την Αντβέρπ, καθώς με τον πιτσιρικά Μπλέιγενμπεργκ και τον Ντουτζίνσκι (13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, ξέφυγε μέχρι και με πέντε πόντους (31-36) λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν 33-36 με τον Κιθ Λάνγκφορντ με την ολοκλήρωση του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και με "όπλο" την εξαιρετική άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, με αποτέλεσμα να ξεφύγει μέχρι και με εννιά πόντους (47-38) στην αναμέτρηση. Μάλιστα, η Αντβέρπ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στους σεληνιασμένους παίκτες της ΑΕΚ, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με μόλις τρεις πόντους, όλους από τη γραμμή των βολών. Ο Σαντ-Ρος έκοβε και έραβε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ οι Λάνγφορντ και Ρέι έδιναν σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα.

Η Αντβέρπ προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (47-43), αλλά χάρη στον εξαιρετικό Ρέι (18 πόντους), η ΑΕΚ ξέφυγε ξανά, εκτινάσσοντας τη διαφορά στους 13 πόντους, 1.45" πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά, η Ένωση διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, επικρατώντας 62-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Ματσιούλις 2 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαντ - Ρος 8 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλότερ 2 (5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 3, Μαυροειδής 5, Τολιόπουλος.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Ντουτζίνσκι 20 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Φαγιέ 9 (0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κέστελοοτ 2 0/5 τρίποντα), Ρούπνικ (0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Σάντερς 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Μπλεΐζενμπεργκ 5 (1), Ντόνκορ 2, Κλάσεν 2 (0/4 σουτ, 2/4 βολές), Ρόζιερς 2, Βάνγουιν 5 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίπονο)