Mεγάλη νίκη για Ρέθυμνο 75-67 την ΑΕΚ

Έσπασε το ρόδι για την ομάδα του Ρεθύμνου στην φετινή Basket League

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της EKO Basket League πανηγύρισε το Ρέθυμνο. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρήκε απαντήσεις στο ξέσπασμα της ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη, σπάζοντας το... ρόδι, έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Οι Κρητικοί δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και 15 πόντους στο «Μελίνα Μερκούρη» (61-46) και στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις λύσεις, σε άμυνα και επίθεση, για να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα και να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Από την άλλη, η ΑΕΚ έκανε προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο για να ανατρέψει την κατάσταση. Μείωσε μέχρι τους 4 πόντους (71-67), με Τολιόπουλο και Λάνγκφορντ μπροστάρηδες, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος - Ανδρικόπουλος - Ζακεστίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 43-36, 61-48, 75-67.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χάρις 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μάρεϊ 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λι 4, Γκόρντον 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 17 (6/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 6 (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χριστοδούλου 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 3 ριμπάουντ), Ραζής, Χότον 8 (10 ριμπάουντ), Μαραγκάκης 3.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Κακλαμανάκης, Λάνγκφορντ 17 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές), Σαντ - Ρος 10 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρέι 7 (1), Μαυροειδής 3, Γκίκας 2, Τολιόπουλος 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 3 (1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Τσαλμπούρης 6, Ρογκαβόπουλος.