H Λάρισα νίκησε τον Άρη με 92-78

Για την 3η αγωνιστική της Basket League…

H Λάρισα πήρε την πρώτη της νίκη στην Basket League, καθώς επικράτησε του Άρη με 92-78 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά ήταν οι Αμερικανοί Τερέλ Παρκς και Σκότι Ρέινολντς, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με εντυπωσιακά νταμπλ νταμπλ. Πιο συγκεκριμένα, ο πρώην σέντερ του Προμηθεά Πάτρας, τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Ρέινολντς είχε 17 πόντους και 13 ασίστ. Πολύ καλός ήταν και ο Νώντας Παπαπντωνίου, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 8 ασίστ.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Άρης είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει (44-45), η Λάρισα μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με τον Σκότι Ρέινολντς να παίρνει… φωτιά, κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους (76-66) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να γυρίσουν το ματς. Έτσι, η Λάρισα έφτασε σε μια άνετη νίκη με 92-78.

Από την πλευρά του Άρη, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Λευτέρη Μποχωρίδη, αλλά και τον Τζέιλεν Μόρις στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-45, 71-66, 92-78

Πηγή: superbasket.gr