Πλήρωσε λάθη και την αστοχία του ο Προμηθέας

Έχασε από την Μονακό 74-77 για το EuroCup

Ο Προμηθέας δεν άντεξε και λύγισε από την Μονακό, γνωρίζοντας την ήττα με 74-77. Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε διαφορετική κατάληξη, στα τελευταία λεπτά όμως, ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και ένα λάθος στοίχισαν στους Πατρινούς που έχουν πλέον ρεκόρ 1-1. Στο 2-0 η Μονακό.

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με τον Έλις να κάνει ζημιά με 9 πόντους βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (16-27, 13’) με τα ποσοστά τους να είναι πολύ χαμηλά (1/11τριπ, 1/7β).Ο Αγραβάνης έμοιαζε να είναι ο μοναδικός από τους γηπεδούχους που ήταν στο κλίμα του αγώνα, έχοντας 11 από τους 19 πόντους του Προμηθέα (19-36, 17’), στο επόμενο τρίλεπτο όμως, οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι και μείωσαν στους 10 στο τέλος του πρώτου μέρους (32-42).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά την ανάπαυλα και με τους Λόουρι, Μπαμπ και Λίποβι πλησίασαν στους 5, έχοντας κάνει επιμέρους σκορ 15-10 μέσα σε 6 λεπτά (47-52). Η άμυνα των Πατρινών όμως δεν λειτούργησε ιδανικά και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 51-59. Με διαδοχικούς πόντους των Έλις και Χολ η διαφορά έπεσε στους 3 (58-61), η Μονακό κατάφερε και πάλι να ξεφύγει όμως (59-66), με τον Ένις να κάνει μεγάλη ζημιά, ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 11 (59-70, 33’). Ο Κασελάκης ευστόχησε από την περιφέρεια κι έδωσε ανάσα στον Προμηθέα, ενώ ήταν αυτός που μείωσε στους 5 με 2/2 βολές (65-70), με τον Κρις Μπαμπ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο 1:53 πριν το τέλος για το 68-70. Στα 75'' ο Κλέμονς ευστόχησε από μέση απόσταση (68-72), με τον Κασελάκη να μειώνει ξανά στην επόμενη φάση (70-72). Μπάκνερ και Κλέμονς ανέβασαν έκαναν το 72-76 μετά το κάρφωμα του Έλις, ο Λίποβι στα 3.7'' μείωσε στους 2 κάτω από το καλάθι (74-76), ο Κλέμονς πήγε ξανά στη γραμμή και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 74-77.

Δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77

Πηγή: superbasket.gr