Χωρίς νίκη το Ρέθυμνο Cretan Kings, ήττα από Περιστέρι

Λίγα πράγματα παρουσίασαν οι Ρεθυμνιώτες στο πρώτο φετινό ματς στο «Μελίνα Μερκούρη»

Το σημερινό παιχνίδι στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» με αντίπαλο το Περιστέρι ήταν δύσκολο για το Ρέθυμνο και από τη στιγμή που η ομάδα δεν παρουσίασε πολλά πράγματα, ηττήθηκε εύκολα με 79-60. Το Περιστέρι «ντούμπλαρε» τις νίκες του σε αντίθεση με το Ρέθυμνο που μετά από δύο αγωνιστικές στην Basket League δεν έχει νίκη, καθώς και στην πρεμιέρα είχε χάσει από τον Ήφαιστο Λήμνου.

Ουσιαστικά πάλεψε μόνοι τους οι Κόνερ Φράνκαμπ (21π) και Τζάρβις Γκάρετ (18π) από τους ηττημένους ενώ το Περιστέρι είχε περισσότερες λύσεις με κορυφαίους τους Μάικλ Μόρισον (13π - 6 ριμπ), Παναγιώτη Βασιλόπουλο (13π - 4ριμπ - 4ασ), ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Χρήστου Σαλούστρου (8π - 3ριμπ).

Από το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με διψήφια διαφορά (15-25) το Περιστέρι έδειξε την ανωτερότητά του ενώ προηγήθηκε με +15 στο ημίχρονο (25-40). Η διαφορά ουδέποτε μειώθηκε, με το 4ο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικό, αφού το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα από το παιχνίδι, που ολοκληρώθηκε με 60-79.

Δεκάλεπτα: 15-25, 25-40, 43-58, 60-79