Βγήκαν τα ζευγάρια για τα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ

Ηράκλειο- Κύδων και ΑΟΚ Χανιά - ΟΑΧανίων θα αναμετρηθούν στους ημιτελικούς του Σαββάτου...

Ηράκλειο- Κύδων και ΑΟΚ Χανιά-ΟΑΧανίων είναι τα ζευγάρια που προέκυψαν για τα ημιτελικά του Κύπελλο Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, μετά και τα παιχνίδια του Σαββατοκύριακου και τα οποία θα διεκδικήσουν την συμμετοχή τους στον τελικό της Κυριακής που θα κρίνει τον Κυπελλούχο Κρήτης.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε χθες στα Χανιά όπου ο Κύδων πήρε τη νίκη στο τέλος από τον Ηρόδοτο με 57-56. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μισό του αγώνα και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 32-27 όμως στη συνέχεια η ομάδα του Ηροδότου βρήκε λύσεις και κατάφερε όχι μόνο να «ροκανίσει» τη διαφορά αλλά και να προηγηθεί στο 3ο δεκάλεπτο με 38-47 για να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι που τελικά κρίθηκε στον πόντο στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-27, 38-47, 57-56.

Στον αγώνα που έγινε στο κλειστό της Αλικαρνασσού ο ΟΑΧ νίκησε τον Ανδρογέα με 77-50. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι πραγματοποιώντας ένα σερί 7-0 όμως οι Χανιώτες απάντησαν με ένα 0-17 φτάνοντας μάλιστα και στο +22 (19-42) στο ημίχρονο. Οι Σαράντης και Παπαμαστοράκης ήταν αυτοί που οδηγούσαν τον ΟΑΧ στη νίκη, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά μέχρι και στους 32 πόντους (39-71).

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 19-42, 31-62, 50-77

Η ομάδα του Ηρακλείου ήταν αυτή που πήρε το ντέρμπι με τον Εργοτέλη (76-78) το Σάββατο στο κλειστό της Ανλικαρνασσού. Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 10 πόντους διαφορά όμως οι «κιτρινόμαυροι» 14΄΄ πριν το τέλος ισοφάρισαν σε 76-76. Στην επίθεση του Ηρακλείου οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ σε σουτ που έκανε ο Καλατζής, ο οποίος ευστοχώντας και στις δύο βολές διαμόρφωσε το αποτέλεσμα (76-78).

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 37-35, 52-57, 76-78.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α΄φάση: Ηρόδοτος-Μεσσαρά 74-55, Ακαδημία Ρεθύμνου-Ηράκλειο 63-71, Ανδρογέας-Δειλινό 58-57, Εργοτέλης-Αναγέννηση 80-60, Τηγανίτης-ΑΟΚΧ 0-20, Κύδων-Πεδιάδα 20-0.

Β΄φάση: Εργοτέλης-Ηράκλειο 76-78 , Κύδων -Ηρόδοτος 57-56,ΑΟΚΧανίων (bye), Ανδρογέας – ΟΑΧ 50-77.

Γ΄φάση (28/9): Ηράκλειο-Κυδων, ΑΟΚΧ-ΟΑΧ.